Stan wyjątkowy możliwy w części woj. lubelskiego i podlaskiego. Powodem sytuacja na granicy

We wtorek rząd zajmie się projektem uchwały o skierowaniu do prezydenta Andrzeja Dudy wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

Źródło PAP w rządzie potwierdziło, że uchwała ma związek z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. O wprowadzenie tego punktu do porządku obrad zawnioskowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Posiedzenie rządu rozpocznie się o godz. 11.

Zobacz wideo Usnarz Górny. Reportaż Gazeta.pl z granicy polsko-białoruskiej

Stan wyjątkowy w części woj. podlaskiego i lubelskiego? Rząd ma obradować nad tym we wtorek

Od 23 dni na granicy polsko-białoruskiej w okolicy miejscowości Usnarz Górny koczuje grupa uchodźców, którzy wystąpili do polskiej o objęcie ochroną międzynarodową. Według Straży Granicznej grupa liczy 28 osób z Bliskiego Wschodu. Z kolei fundacja Ocalenie informuje, że grupa składa się z 32 osób pochodzących z Afganistanu, wśród których znajduje się bardzo chora 52-latka.

Polskie władze podkreślają, że obecność migrantów na granicy to zorganizowana akcja ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki i element "wojny hybrydowej", o czym świadczy zwiększona liczba cudzoziemców próbujących dostać się na teren Polski. Od początku sierpnia odnotowano ponad dwa tysiące prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy z terytorium Białorusi. W celu udaremnienia podobnych prób Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zdecydowało niedawno budowie ogrodzenia. 

Stan wyjątkowy w związku z działaniami białoruskich władz na obszarze przygranicznym wprowadził w sierpniu rząd Łotwy. Z kolei Litwa zdecydowała się na wprowadzenie nie tak daleko idącego stanu nadzwyczajnego.

Straż graniczna, ludzie w wojskowych mundurach (pozbawionych oznaczeń identyfikujących formację) i policja od kilkunastu dni przetrzymują pod gołym niebem grupę migrantów. Nie przyjmują od nich wniosków o azyl, nie dopuszczają do nich pomocy, ich pełnomocników i dziennikarzy. Białorusini ni pozwalają im się cofnąć. Usnarz Górny, 25 sierpnia 2021Białoruski opozycjonista: Mińsk chce strzelaniny na granicy z Polską

W ubiegłym tygodniu Usnarz Górny odwiedzili przedstawiciele działającego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. - Każda z osób tam przebywających wniosła o ochronę międzynarodową. W związku z tym strona polska powinna uruchomić odpowiednie procedury. Tym samym osoby te winny zostać wpuszczone na terytorium Polski - zaznaczył Marcin Kusy z KMPT.

Więcej o: