Koniec misji NATO w Afganistanie. Pentagon potwierdza: Kraj opuścili ostatni żołnierze USA

Zakończyła się trwająca 20 lat misja NATO w Afganistanie. Pentagon w poniedziałek późnym wieczorem czasu polskiego potwierdził, że z Kabulu wylecieli właśnie ostatni żołnierze USA.

Informację o ostatnim amerykańskim samolocie wojskowym, który opuścił Kabul, przekazał na konferencji prasowej szef centralnego dowództwa amerykańskiej armii generał Frank McKenzie. Jak mówił, ostatni amerykańscy żołnierze opuścili Afganistan 12 godzin wcześniej czyli tuż po południu czasu miejscowego, na kilkanaście godzin przed ostatecznym terminem wycofania.

Przez ostatnich kilkanaście dni żołnierze USA oraz innych krajów NATO prowadzili pośpieszną ewakuację swoich obywateli, dyplomatów oraz afgańskich współpracowników. Według danych amerykańskiej armii, w sumie z Afganistanu wywieziono 123 tysiące osób. Siłom NATO nie udało się jednak ewakuować wszystkich lokalnych współpracowników, którzy zgłosili się do wylotu.

Sierżant Nicole Gee podczas ewakuacji na lotnisku w Kabulu z niemowlęciem na rękach23-letnia sierżant Nicole Gee zginęła w zamachu. Jej zdjęcie obiegło świat

- Jestem tutaj, aby ogłosić zakończenie naszego wycofywania się z Afganistanu i zakończenie misji ewakuacji obywateli amerykańskich, obywateli krajów trzecich i zagrożonych Afgańczyków. Ostatni C-17 wystartował z międzynarodowego lotniska Hamid Karzai 30 sierpnia o 15:29 czasu wschodniego, a ostatni załogowy samolot opuszcza teraz przestrzeń nad Afganistanem - mówił gen. McKenzie w poniedziałek późnym wieczorem czasu polskiego.

Jak podkreślił, to "koniec prawie 20-letniej misji, która rozpoczęła się w Afganistanie wkrótce po 11 września 2001 roku". Zaznaczył, że życie straciło 2461 amerykańskich żołnierzy, 20 tys. zostało rannych.

- Żadne moje słowa nie byłyby w stanie oddać pełnej miary poświęceń i osiągnięć tych, którzy służyli, ani emocji, które odczuwają w tej chwili. Jestem dumny, że zarówno mój syn, jak i ja byliśmy tego częścią - dodał.

Zobacz wideo Afgańska posłanka Rahima Jami: Błagalnie rozkładam ręce z prośbą o pomoc

Afganistan. Zakończenie misji NATO

Ostatnie godziny pobytu obcych wojsk w Afganistanie były najbardziej niebezpieczną częścią operacji. W czwartek doszło do samobójczego zamachu na lotnisku, którego dokonać miała lokalna filia ISIS. Zginęło w nim ponad 200 osób.

Wycofanie się wojsk i pospieszna ewakuacja były rezultatem przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów. W połowie sierpnia islamscy fanatycy zdobyli wszystkie miasta w kraju i tym samym obalili prozachodni rząd.

Więcej o: