Najnowszy sondaż. Kryzys na granicy polsko-białoruskiej "ratuje" PiS. Wzrost poparcia

Prawo i Sprawiedliwość ma największe poparcie wśród obywateli - wynika z najnowszego sondażu IBRiS. Tuż za partią Jarosława Kaczyńskiego uplasowała się Platforma Obywatelska. Z kolei na Lewicę chce głosować co dziesiąty Polak.

Według badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że PiS ma 35 proc. poparcia wśród obywateli, a tym samym notuje wzrost względem ubiegłego miesiąca o 2 punkty procentowe. Wygląda na to, że kontrowersje związane z ustawą lex TVN, reasumpcją głosowania czy kryzysem imigracyjnym na granicy polsko-białoruskiej nie wpłynęły na zmianę sił. - Wiele się musiało wydarzyć, żeby nic się nie zmieniło - powiedział szef IBRiS Marcin Duma w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dziennik wprost skazuje, że "uchodźcy ratują PiS".

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat

Najnowszy sondaż. PiS triumfuje, PO i Polska 2050 z niewielkimi spadkami

Drugą najczęściej popieraną przez obywateli partią jest Platforma Obywatelska, która osiągnęła 25,7 proc., zaliczając tym samym niewielki spadek. Na trzecim miejscu znalazły się Polska 2050 - również z niewielkim spadkiem poparcia i Lewica - ze wzrostem o ponad 2 punkt proc., na te partie zagłosowałby co dziesiąty Polak (10 proc. badanych wskazał partię Hołowni i tyle samo Lewicę). Z kolei Konfederację popiera 6 proc. ankietowanych i tym samym zyskała 1 punkt proc.. Na PSL zagłosowałoby 4 proc. ankietowanych, co oznacza, że poparcie dla partii Władysława Kosiniaka-Kamysza spało o jeden punkt proc. Względem badań przeprowadzonych przez IBRiS w lipcu spadła liczba osób, które nie wiedzą, na kogo oddałyby głos w wyborach, wówczas było to 11,8 proc., a w sierpniu 9,2 proc. A 54 proc. respondentów wskazało, że poszłoby na wybory, gdyby odbywały się w miniony weekend. 

Sondaż CBOS: PiS odnotowuje niewielki spadek

Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej w sierpniu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska uzyskałyby poparcie 34 proc. respondentów. Jest to spadek o dwa punkty procentowe względem poprzedniego badania. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), na którą zagłosowałoby 18 proc. ankietowanych, poparcie dla KO wzrosło o 2 punkty proc. względem poprzedniego badania.

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 z wynikiem 11 proc. i spadkiem o 2 punkty proc. Gdyby w sierpniu zostały zorganizowane wyborcy na Lewice i Konfederację zagłosowałoby po 6 proc. obywateli. Z kolei na PSL-Koalicja Polska oddałoby głos 3 proc. ankietowanych, jeszcze mniej zagłosowałoby na Kukiz'15 - 1 proc., a na Porozumienie Jarosława Gowina - 0,5 proc.. Badania CBOS przeprowadzono między 16 a 26 sierpnia 2021 roku. 

Więcej o: