Tomasz Grodzki jest za radykalnym zmniejszeniem liczby szpitali w Polsce. "Tylko zdecydowane działania"

- W Polsce dziś mamy prawie tysiąc szpitali, ale powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców - mówił w czasie Campusu Polska Przyszłości Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W jego opinii polską służbę zdrowia mogą uzdrowić jedynie radykalne działania. 'To dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości" - uważa Stanisław Karczewski.

W Olsztynie rozpoczął się w piątek pięciodniowy Campus Polska Przyszłości. Organizatorem wydarzenia jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W sobotę jednym z gości był marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Rozmowę przeprowadził z nim jeden z organizatorów, poseł KO Sławomir Nitras.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej, który jest również lekarzem, został zapytany przez jednego z uczestników spotkania o pomysły na uzdrowienie polskiej służby zdrowia. 

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski, Donald Tusk - inauguracja Campusu Polska Przyszłości

W opinii marszałka Polska powinna wziąć przykład z Danii, która - po przeprowadzeniu ankiety społecznej - radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali.

- Ze 132 szpitali mają teraz 16 placówek. Nikt nie stracił pracy. Personel jest zadowolony, a pacjenci plasują medycynę duńską na trzecim miejscu w świecie - zauważył Grodzki. - Oddzielono służbę zdrowia od polityki. To było trudne, ale konieczne - dodał. 

W jego ocenie tylko tak radykalne kroki spowodują wzrost jakości usług medycznych w naszym kraju.

- Według duńskiego przykładu w Polsce powinno być około 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców, a jest prawie tysiąc takich placówek "bez ludzi, bez sprzętu". - I jak tak będzie dalej, to nic z tego nie będzie - ocenił.

Stanisław Karczewski: Polityka zwijania Polski

 "Marszałek Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich 'hybrydowym przekształcaniu'. To ciągle polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej i dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości" - napisał na Twitterze były Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Do wypowiedzi Tomasza Grodzkiego odniósł się w mediach społecznościowych jeden z liderów Lewicy Adrian Zandberg. Napisał na Twitterze, że "bilans duńskich superszpitali jest nieoczywisty".

"Żeby złapać skalę: 130 szpitali to mniej niż w Belgii, Czechach czy w Austrii, nie mówiąc o krajach porównywalnej do Polski wielkości" – napisał w niedzielę na Twitterze Janusz Cieszyński.

Tomasz Grodzki odpowiada: Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane działania naprawcze

"Polskiej ochronie zdrowia potrzebne są zdecydowane i radykalne działania naprawcze. Stoimy przed planowanym na 11.09 strajkiem zdesperowanego personelu medycznego, a rządzący najwyraźniej uważają, że wszystko działa dobrze. Takie myślenie to prosta droga do totalnej zapaści systemu" - napisał w niedzielę Marszałek Senatu. 

Szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) ocenił na antenie Polsat News, że marszałek Grodzki "idzie tropem wypowiedzi Bartosza Arłukowicza u Sowy i Przyjaciół".

Burmistrz Londynu: Władza uwzięła się na Rafała TrzaskowskiegoBurmistrz Londynu: Władza uwzięła się na Rafała Trzaskowskiego

- Jak była wprowadzana "sieć szpitali", to cała opozycja, również z PO, walczyła, żeby każdy szpital był w tej sieci, też zaprzeczając swoim wcześniejszym wypowiedziom. Warto, żeby PO wypracowała jednolite stanowisko i powiedziała, czego tak naprawdę oczekuje - powiedział Latos.

Więcej o: