Tomasz Grodzki o rozliczeniu PiS: Mafii nie może zastąpić kolejna mafia

W czasie Campusu Polska Przyszłości jeden z uczestników zapytał posłów Koalicji Obywatelskiej, czy po ewentualnej wygranej w wyborach rozliczą rząd PiS i wprowadzą rozdział Kościoła od państwa. - Nie może być tak, że jedna mafia zostanie zastąpiona przez drugą mafię - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W Olsztynie rozpoczął się w piątek pięciodniowy Campus Polska Przyszłości. Organizatorem wydarzenia jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W sobotę jednym z gości był marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Rozmowę przeprowadził z nim jeden z organizatorów, poseł KO Sławomir Nitras.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, jeden z uczestników zadał pytanie o to, czy po ewentualnym zwycięstwie opozycja rozliczy obecną władzę i czy doprowadzi do realnego rozdziału Kościoła od państwa. - Nie wiem, czy przyjazny rozdział Kościoła od państwa jest dzisiaj możliwy. Bo coś się stało - powiedział Nitras.

Zobacz wideo Ludzie, muzyka i przytup. Emocjonalnie wyposzczeni artyści dają z siebie wszystko

- Mam takie poczucie, że w ostatnich sześciu-siedmiu latach Kościół wypowiedział trochę posłuszeństwo temu państwu, złamał pewien standard, który w państwie obowiązuje - dodał. Dlatego nie wiem, czy nam jest potrzebny przyjazny rozdział Kościoła od państwa? A może potrzebna jest jakaś kara za to zachowanie? Np. nie wiem, czy powinniśmy utrzymać religię w szkołach - zaznaczył poseł KO.

W jego ocenie w pewnym momencie dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w Polsce, bo niedługo katolicy staną się mniejszością.

"Mafia nie może zostać zastąpiona przez drugą mafię"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki tak odpowiedział na pytanie o rozliczenie rządu PiS: "Nie może być tak, że jedna mafia zostanie zastąpiona przez drugą mafię". W jego opinii trzeba przywrócić wartości, które są podstawą demokratycznych społeczeństw, czyli trójpodział władzy, niezależność sądownictwa, zasadę check and balance.

- To nie chodzi o zemstę. Chodzi o uczciwe rozliczenie - dodał.

Przygotowywany od miesięcy Campus to wielka impreza z pogranicza m.in. polityki, spraw społecznych, dyplomacji, ekologii i biznesu. Ma być kuźnią nowych pomysłów i idei, a także miejscem dyskusji przedstawicieli różnych branż, dziedzin i środowisk. Wydarzenie będzie trwać niemal tydzień - od 27 sierpnia do 2 września - na kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w olsztyńskim Kortowie.

Więcej o: