Zdaniem RPO bezstronność i niezawisłość sędziowska może być zagrożona, gdy sędzia zajmujący się sprawą bierze udział w bieżących sporach politycznych. Dlatego do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły wnioski o wyłączenie od udziału w rozpoznawaniu sprawy sędziów: Krystyny Pawłowicz, Mariusza Muszyńskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka.
Jak podkreśla Marcin Wiącek, niedopuszczalna jest sytuacja, w której sędzia wyraźnie formułuje własne poglądy i opowiada się za rozwiązaniem proponowanym przez jedną z sił politycznych albo przeciw.
- Wcześniejszy udział Krystyny Pawłowicz w życiu politycznym i nacechowane negatywnymi emocjami publiczne wypowiedzi pod adresem Unii Europejskiej przemawiają za wyłączeniem jej z udziału w rozpoznawaniu niniejszej sprawy - mówi "Rzeczpospolitej" Wiącek.
Rzecznik zwrócił uwagę, że sędzia Pawłowicz wielokrotnie pokazywała swój stosunek do UE. Jako przykład podał wypowiedź, w której nazwała unijną flagę "szmatą".
Rozprawa w tej sprawie odbędzie się we wtorek 31 sierpnia. Została ona zainicjowana wnioskiem do TK złożonym przez premiera. Mateusz Morawiecki zwrócił się z prośbą o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o UE - zarzuty sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. Sprawa ma być rozpatrywana w pełnym składzie.