Sondaż. Odejście Gowina bez wpływu na poparcie dla Zjednoczonej Prawicy. Duży spadek Polski 2050

Zjednoczona Prawica ma najwyższe poparcie wśród formacji politycznych - wynika z nowego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń". Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego, pomimo odejścia Jarosława Gowina, umocniło swoje prowadzenie, zyskując 2 p.p. Polska 2050 Szymona Hołowni straciła w stosunku do poprzedniego badania 5 p.p.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu. W badaniu, które miało miejsce we wtorek 24 sierpnia, wzięło udział 1100 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo Przedstawiciel RPO: Każda z osób w Usnarzu wniosła o ochronę międzynarodową. Powinny zostać wpuszczone

Sondaż. Zjednoczona Prawica z najwyższym poparciem. PSL poza Sejmem

Na pierwszym miejscu w badaniu znalazła się Zjednoczona Prawica (PiS i Solidarna Polska), która może liczyć na poparcie 35 proc. respondentów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem 24 proc. badanych. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 12 proc. uczestników sondażu.  

Donald TuskTusk o sytuacji na granicy: Mamy poczucie bezradności i bezsilności rządu

Kolejne miejsca zajęły następujące ugrupowania: Lewica (8 proc.), Konfederacja (7 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska (4 proc.). Wynik ludowców oznacza, że partia pod przewodnictwem Władysława Kosiniaka-Kamysza nie dostałaby się do Sejmu. 

Sondaż. Koalicja Obywatelska zyskała niemal 7 p.p.

Sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie "Wydarzeń" pokazuje, że poparcie dla Zjednoczonej Prawicy nie zmniejszyło się po odejściu Porozumienia Jarosława Gowina z koalicji rządzącej. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zyskało w stosunku do poprzedniego badania 2 punkty procentowe.

Na fotelu lidera opozycji znalazła się z kolei Koalicja Obywatelska. W poprzednim badaniu KO zajmowała ex aequo drugie miejsce z Polską 2050. Od tego czasu ugrupowanie Szymona Hołowni straciło 5 p.p., a KO zyskała 7 p.p.

Ponad 46 proc. badanych stwierdziło, że zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach parlamentarnych, jeśli odbyłyby się w najbliższą niedzielę. Łącznie chęć udziału w wyborach zadeklarowało 55 proc. respondentów. To najwyższy poziom deklarowanej frekwencji wyborczej od kilku miesięcy.

Jarosław Gowin i Władysław Kosiniak-KamyszPSL, Jarosław Gowin, Zbigniew Girzyński - wykluwa się nowy sojusz na opozycji

Więcej o: