Jakub Banaszek chce zmierzyć się z Rafałem Trzaskowskim? "Skupia prezydentów wielu miast"

Prezydent Chełma Jakub Banaszek zakłada ruch samorządowy, który ma rzucić polityczne wyzwanie Rafałowi Trzaskowskiemu - ustaliła Interia. Polityk skupił już wokół siebie kilkunastu prezydentów i burmistrzów. Banaszek wraz ze swoimi współpracownikami zamierza również przygotować pakiet zmian dla małych miast.

Jakub Banaszek jest najmłodszym prezydentem miasta w Polsce (ma 30 lat). Przez wiele lat był działaczem Porozumienia Jarosława Gowina. Z partią rozstał się w czerwcu 2021 r. Polityk jest blisko otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego. 

Zobacz wideo Kiedy powstanie płot na granicy polsko-białoruskiej? Ile będzie kosztował?

Jakub Banaszek zakłada ruch samorządowców. "Szyld jest już gotowy"

Jak ustaliła Interia, Jakub Banaszek zakłada ruch samorządowy, który może wystartować już we wrześniu. Polityk zgromadził wokół siebie 14 prezydentów miast oraz wielu burmistrzów. W koalicji rządzącej panuje przekonanie, że celem inicjatywy Jakuba Banaszka jest stworzenie alternatywy dla Ruchu Wspólna Polska Rafała Trzaskowskiego

- Rola Banaszka jest kluczowa, bo skupia prezydentów wielu miast. Przede wszystkim związanych z nami, ale także bezpartyjnych. A przecież projekt formalnie jeszcze nie wystartował. Szyld jest już gotowy, propozycje dla mniejszych miast na ukończeniu - powiedział informator Interii zbliżony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Ruch prezydenta Chełma miałby położyć nacisk na małe miasta oraz byłe miasta wojewódzkie. Chodzi o wypracowanie pakietu zmian oraz narzędzi, które pozwolą przywrócić im dawny blask, ale bez pominięcia potrzeb i rozwoju największych metropolii, takich jak Warszawa. 

Ruch Rafała Trzaskowskiego skupia prezydentów wielu miast

Rafał Trzaskowski zainaugurował Ruch Wspólna Polska w październiku 2020 r. Jego powstanie zapowiedziano tuż po II turze wyborów prezydenckich, w której polityk Platformy Obywatelskiej przegrał z Andrzejem Dudą, uzyskując jednak ponad 10 mln głosów. Zgodnie z zapowiedziami ruch ma stać się formalną organizacją środowiska samorządowego. 

Ruch Wspólna Polska nawiązał współpracę z Unią Metropolii Polskich, Stowarzyszeniem TAK! Samorządy dla Polski i Związkiem Miast Polskich. W zarządzie stowarzyszenia mają znaleźć się najważniejsi samorządowcy w Polsce. Wśród nich będzie: Rafał Trzaskowski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, ale również prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. 

Pierwszą inicjatywą ruchu jest organizacja Campusu Polska Przyszłość. Wydarzenie odbędzie się w Olsztynie na przestrzeni jednego tygodnia (27.08-2.09.2021). Na uczestników wydarzenia czekają spotkania z takimi osobami jak: liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, były RPO Adam Bodnar, były ambasador USA w Polsce Daniel Fried, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, ale również pisarze Zygmunt Miłoszewski i Jakub Żulczyk. 

Więcej o: