Ukraina. Andrzej Duda wraz z "konwojem solidarności" dotarł do Kijowa. "Polska jest dobrym sąsiadem"

Prezydent RP Andrzej Duda udał się do Kijowa, gdzie wziął udział przekazaniu pomocy solidarnościowej dla Ukrainy. To m.in. sprzęt medyczny, mający pomóc w walce z pandemią, szczepionki przeciw COVID-19, a także sprzęt ratujący życie. - Polska jest dobrym sąsiadem, który jest wtedy, gdy jest potrzebny - mówił prezydent.

Przekazanie tzw. konwoju solidarnościowego miało miejsce we wtorek 24 sierpnia w centrum logistycznym "BIOKON" w Kijowie. Wartość pomocy, jaką dostarczono na Ukrainę to 18 milionów złotych, czyli ponad 4 miliony euro - czytamy na stronie prezydent.pl.

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty apeluje do Andrzeja Dudy: Niech się pan obudzi i weźmie do roboty!

Ukraina. Do Kijowa dotarł "konwój solidarności". Andrzej Duda: Wspieramy swoich przyjaciół

"Od początku pandemii wspieramy swoich przyjaciół w walce z COVID-19. Dziś Konwój Solidarności dotarł na Ukrainę, a wcześniej, z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy, Polska m. in. dołączyła do pomocy organizowanej przez NATO. Solidarni w pandemii!" - czytamy na twitterowym koncie Kancelarii Prezydenta.

Konwój obejmuje 21 tirów, w których znajduje się ponad 127 ton sprzętu medycznego, materiałów medycznych i ochronnych, a także sprzętu ratującego życie. 

Andrzej Duda: Polska jest dobrym sąsiadem, który jest wtedy, gdy jest potrzebny

- Mam nadzieję, że ten sprzęt pomoże ludziom, pomoże tym, którzy tutaj na Ukrainie walczą o życie innych - lekarzom, pielęgniarkom. Ale chciałbym, aby był to także widomy znak solidarności i przyjaźni - tego, że Polska jest dobrym sąsiadem, który jest wtedy, gdy jest potrzebny. Czyli to prawdziwy przyjaciel, którego poznaje się w trudnej sytuacji, poznaje się w biedzie. Chciałbym, żeby Polska tak była postrzegana tu, na Ukrainie - powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda wziął też we wtorek udział w uroczystościach z okazji 30-lecia Niepodległości Ukrainy na pl. Niepodległości w Kijowie. W poniedziałek w stolicy Ukrainy odbyły się obrady szczytu Platformy Krymskiej - zainicjowanego przez Ukrainę projektu poświęconego kwestii okupowanego od 2014 roku przez Rosję Półwyspu Krymskiego. W szczycie biorą udział przedstawiciele ponad 40 państw, ww tym prezydent Andrzej Duda reprezentujący Polskę. - Krym to Ukraina, nie zgadzamy się na odmienną narrację; ufam, że podjęte decyzje przyczynią się do utrwalenia w społeczności międzynarodowej przekonania o konieczności stałego działania na rzecz odwrócenia skutków nielegalnej aneksji - mówił Andrzej Duda.

 
Więcej o: