Tusk o sytuacji na Białorusi: Polskie granice muszą być szczelne i dobrze chronione. Potem zaliczył wpadkę

Do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, gdzie od kilkunastu dni koczuje grupa kilkudziesięciu migrantów, odniósł się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Były premier stwierdził, że ochrona granic "nie polega na antyhumanitarnej propagandzie, tylko sprawnym działaniu". Polityk użył też krzywdzącego określenia "nielegalni migranci", za co spotkała go krytyka m.in. ze strony Janiny Ochojskiej.

"Polskie granice muszą być szczelne i dobrze chronione. Kto to kwestionuje, nie rozumie, czym jest państwo. Ochrona nie polega na antyhumanitarnej propagandzie, tylko sprawnym działaniu. Za czasów PiS polską granicę przekroczyło rekordowo dużo nielegalnych migrantów" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Tusk: Ochrona nie polega na antyhumanitarnej propagandzie, tylko sprawnym działaniu

Przewodniczący PO odniósł się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Od blisko dwóch tygodni 32 uchodźców z Afganistanu koczuje na terenie pasa rozgraniczającego Polskę i Białoruś, nieopodal miejscowości Usnarz Górny w województwie podlaskim. W sobotę rano strażnicy graniczni i żołnierze utworzyli kordon w odległości kilkuset metrów od koczujących imigrantów. Tym samym uniemożliwili dotarcie do nich mediom, prawnikom i przedstawicielom aktywnie działającej na miejscu Fundacji Ocalenie.

Uchodźcy z Afganistanu na granicy polsko-białoruskiejUsnarz Górny. "Osoby na granicy mówiły, że były bite kolbami karabinów"

Ochojska o wpisie byłego premiera: Żaden człowiek nie jest nielegalny

Wpis Tuska spotkał się z krytyką przede wszystkim z powodu użytych przez przez niego słów o "nielegalnych migrantach". 

"Nie ma czegoś takiego, jak nielegalny człowiek" - tak post byłego premiera skomentowali przedstawiciele wspomnianej Fundacji Ocalenie.

O słowa szefa PO zapytano w Polsat News Janinę Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej. 

- Państwo powinno strzec swoich granic, ale jednocześnie jeżeli mamy do czynienia z migrantami, to mamy obowiązek żeby pozwolić im złożyć wnioski o ochronę międzynarodową i taki wniosek po prostu się rozpatruje. [...] Jeśli dzisiaj mówimy o Afgańczykach,  to są to ludzie, których absolutnie powinniśmy przyjąć - stwierdziła. 

Zobacz wideo "Możemy się spodziewać, że do naszego kraju przybędzie bardzo dużo Afgańczyków"

Ochojska podkreśliła też, że "żaden człowiek nie jest nielegalny". - Każdy ma prawo przemieszczać się, czy to dla przyjemność, czy dlatego, że ucieka przed niebezpieczeństwem i szuka schronienia dla siebie i dla swojej rodziny - dodała. Jej zdaniem we wpisie Tuska "zabrakło staranności". - Ludzie zajmujący publiczne stanowiska powinni bardzo uważać na słowa - zaznaczyła.

Uchodźcy z Afganistanu na granicy polsko-białoruskiejStraż Graniczna: 100 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Więcej o: