Reasumpcja głosowania. Większość Polaków chce odwołania marszałkini Witek [SONDAŻ]

50,2 proc. dorosłych Polaków opowiada się za tym, by Elżbieta Witek przestała sprawować funkcję marszałkini Sejmu - wynika z najnowszego sondażu SW Research dla rp.pl. Badanie zostało przeprowadzone tydzień po posiedzeniu, w czasie którego Witek zdecydowała się na przeprowadzenie reasumpcji przegranego przez obóz Prawa i Sprawiedliwości głosowania.

Odwołania Elżbiety Witek z funkcji drugiej osoby w państwie domagali się w ostatnim czasie m.in. parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej-PSL i Lewicy. Wszyscy zwracali uwagę na to, że w ich opinii marszałkini Sejmu złamała prawo. W podobnym tonie wypowiedział się Jarosław Gowin, do niedawna koalicyjny partner PiS-u. - Będę rekomendował głosowanie za odwołaniem – mówił w rozmowie z TOK FM.

Są to echa wydarzeń z 11 sierpnia, gdy marszałkini Witek po przegranym przez PiS głosowaniu zarządziła jego powtórzenie. Przypomnijmy: na posiedzeniu, podczas którego pod obrady izby niższej miała trafić ustawa "lex TVN", prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz złożyli wnioski o odroczenie posiedzenia do początku września.

Elżbieta Witek poddała pod głosowanie wniosek Kosiniaka-Kamysza, nie uszczegóławiając jednak, kiedy obrady Sejmu miałyby zostać wznowione. Obóz rządzący pozbawiony głosów ludzi Jarosława Gowina i Pawła Kukiza nie osiągnął większości i przegrał głosowanie stosunkiem 227 do 229 głosów.

W tym momencie marszałkini Witek podjęła szereg decyzji, które w opinii posłów opozycji powinny doprowadzić do jej dymisji. Najpierw ogłosiła przerwę i zwołała Konwent Seniorów, a następnie zarządziła reasumpcję głosowania na wniosek grupy posłów PiS, z uwagi na to, że nie wskazała daty ponownego wznowienia obrad przed głosowaniem. Jak tłumaczyła, w czasie przerwy zasięgnęła opinii pięciu prawników. Później okazało się, że opinie były wydane w 2018 roku i dotyczyły innej sprawy.

Zobacz wideo Elżbieta Witek o powtórnym głosowaniu ws. odroczenia posiedzenia Sejmu

Sondaż: Co drugi dorosły Polak za odwołaniem Elżbiety Witek

"Czy Pani/Pana zdaniem Elżbieta Witek powinna stracić stanowisko marszałek Sejmu?" - takie pytanie SW Research zadał ankietowanym na zlecenie rp.pl w sondażu przeprowadzonym w dniach 17-18 sierpnia, tydzień po opisanych wyżej wydarzeniach.

50,2 proc. pytanych zgodziło się z tym, że Elżbieta Witek nie powinna dalej pełnić sprawowanej obecnie funkcji. Przeciwnego zdania był co piąty badany (dokładnie 20,1 proc.). 29,7 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie wyrobionego zdania.

Jak ocenił Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research, zmiany w fotelu marszałka częściej oczekują mężczyźni (54 proc., przy 47 proc. kobiet) oraz osoby najstarsze (54 proc., przy 41 proc. wśród osób najmłodszych). Odwołania drugiej osoby w państwie chce również aż 68 proc. mieszkańców miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców.  

Więcej o: