Jest zawiadomienie do prokuratury ws. Kaczyńskiego i reasumpcji. "Witek podjęła decyzję na jego żądanie"

Przewodniczący Nowoczesnej i poseł Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka złożył w piątek zawiadomienie do prokuratury ws. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem Szłapki, wicepremier mógł wpłynąć na decyzję marszałkini Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu reasumpcji głosowania na posiedzeniu 11 sierpnia.

Przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka skierował zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie. Zawiadomienie ma związek z wydarzeniami z 11 sierpnia, kiedy to doszło po reasumpcji głosowania ws. odroczenia posiedzenia Sejmu.

"Sejm na wniosek opozycji przegłosował odroczenie obrad Sejmu do września. Za odroczeniem obrad głos oddało 229 posłów, przeciwko – 227. Głosowanie odbyło się bez zakłóceń, bez problemów technicznych, bez protestu któregokolwiek z posłów" - czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia.

Ryszard Piotrowski"Lex TVN". Autorzy ekspertyz, którymi wsparła się Witek. "Nie było żadnej rozmowy", "Nadużycie"

Jak dodał Szłapka, "mimo nie budzącego żadnych wątpliwości wyniku głosowania Marszałek Sejmu Elżbieta Witek bezpodstawnie zarządziła przerwę w odroczonym już posiedzeniu" i "zwołała konwent seniorów, gdzie postawiła wniosek o reasumpcję ww. głosowania". Zdaniem przewodniczącego Nowoczesnej, Witek "przekroczyła uprawnienia" (zawiadomienia do prokuratury ws. działań Witek opozycja zapowiadała już wcześniej).

Zobacz wideo 11 sierpnia. Elżbieta Witek o powtórnym głosowaniu ws. odroczenia posiedzenia Sejmu

"Kaczyński powinien odpowiedzieć za sprawstwo kierownicze"

"Marszałek Witek nie działała sama. Nie ulega wątpliwości, że Elżbieta Witek podjęła decyzję o reasumpcji, tak jak podejmuje wszystkie inne decyzje mające charakter decyzji nietechnicznych, a decyzji politycznych, na żądanie Jarosława Kaczyńskiego. Jarosław Kaczyński jest architektem kariery politycznej Elżbiety Witek, inspiratorem jej działań i jedynym dysponentem jej funkcji politycznych (w tym funkcji Marszałka Sejmu)" - wyliczał w uzasadnieniu Adam Szłapka.

"Dla obserwatorów życia publicznego w Polsce oczywistym jest, że Elżbieta Witek jest w polityce osobą niesamodzielną i całkowicie uzależnioną od decyzji Jarosława Kaczyńskiego. W związku z powyższym, Jarosław Kaczyński powinien odpowiedzieć przed sądem za sprawstwo kierownicze przestępstwa popełnionego przez Marszałek Witek" - dodał.

Elżbieta Witek"Zasięgnęłam opinii pięciu prawników". Przypominamy, co Witek mówiła posłom

Elżbieta Witek stwierdziła w trakcie posiedzenia, że decyzję o ws. reasumpcji głosowania podjęła po "zasięgnięciu opinii pięciu prawników". Portal Gazeta.pl zwrócił się do Kancelarii Sejmu o udostępnienie opinii, o których wspomniała w trakcie posiedzenia marszałkini Sejmu. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało nam, że Witek "konsultowała się z prawnikami zatrudnionymi w Kancelarii Sejmu", a także "zapoznała się z pięcioma przedłożonymi opiniami prawnymi". Opinie te pochodziły z 2018 r.

Więcej o: