Ochojska z apelem do premiera Morawieckiego. "Otwórzmy Polskę na uchodźców"

Europosłanka Koalicji Europejskiej i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska zaapelowała do rządu o "złożenie deklaracji dotyczącej gotowości przyjmowania osób szukających międzynarodowej ochrony w Polsce". Zaznaczyła, że rozwiązaniem nie jest "zamykanie granic, ale działania na rzecz integracji".

W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego europosłanka Koalicji Europejskiej i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska odnosząc się do sytuacji w Afganistanie stwierdziła, że "naszym moralnym obowiązkiem jest udzielenie pomocy tym, którzy znaleźli się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia oraz drastycznego ograniczenia wolności i praw". Zaznaczyła, że chęć przyjęcia uchodźców deklarowali już przedstawiciele niektórych samorządów, instytucji, a także osoby prywatne.

"W tych okolicznościach z ogromnym niepokojem obserwuję działania polskiego rządu w zakresie zmiany przepisów dotyczących udzielania ochrony międzynarodowej, które m.in. pozbawiają osoby przekraczające tzw. zieloną granicę możliwości ubiegania się o azyl" - stwierdziła Janina Ochojska.

Donald Tusk, lider POTusk reaguje na słowa Glińskiego o uchodźcach: Nie trzeba obrzydliwej propagandy

Europarlamentarzystka zaapelowała do rządu o "złożenie deklaracji dotyczącej gotowości przyjmowania osób szukających międzynarodowej ochrony w Polsce". Zaznaczyła, że choć kwestia ta najpilniej dotyczy Afganek i Afgańczyków, nie można zapominać o osobach z innych krajów znajdujących się w podobnej sytuacji.

"W momencie pisania tego pisma lista osób, które Polska ewakuuje z Afganistanu liczy 260 nazwisk. Jest to kropla w morzu potrzeb. Apeluję, aby rząd rozszerzył listę osób ewakuowanych do Polski i rozważył włączenie w ten plan rodzin naszych bezpośrednich współpracowników i współpracowników innych jednostek państw sojuszniczych" - dodała Janina Ochojska.

Zobacz wideo Co z Afgańczykami, którzy boją się o swoje życie? Rozmowa z Janiną Ochojską

Janina Ochojska: Otwórzmy Polskę na uchodźców

Posłanka do PE zaapelowała też o "podjęcie niezwłocznych działań mających na celu przygotowanie się na przyjęcie uchodźców tak w kwestiach infrastruktury, jak i integracji". Wskazała, że obecne przepisy dopuszczają umieszczenie cudzoziemca "w strzeżonym ośrodku lub areszcie w pokoju lub celi o wymiarach od 2m² na osobę".

"Biorąc pod uwagę wzrost liczby osób ubiegających się o ochronę w Polsce, powinniśmy przygotować ośrodki recepcyjne, a nie zamykać cudzoziemców w przepełnionych ośrodkach detencyjnych. Nie zamykanie granic, ale działania na rzecz integracji prowadzone tak wśród uchodźców, jak i polskiej lokalnej społeczności powinny być postrzegane jako gwarant przyszłego bezpieczeństwa" - stwierdziła.

Janina Ochojska zaapelowała także o "aktywny udział Polski w programie relokacji uchodźców z przepełnionych obozów znajdujących się na terenie Grecji, Hiszpanii oraz Włoch".

"Otwórzmy Polskę na uchodźców i okażmy gest solidarności z osobami w zagrożeniu" - napisała.

Afgańczycy na lotnisku w Kabulu, którzy próbują uciec z kraju opanowanego przez talibów, 16 sierpnia 2021 r.Kabul. Amerykanie nie są w stanie zapewnić bezpiecznego dostępu do lotniska

Więcej o: