Koncern Discovery w czwartkowym komunikacie poinformował "o podjęciu działań prawnych na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Rzeczpospolitą Polską". Mowa o podpisanym w 1990 r. traktacie o stosunkach handlowych i gospodarczych.
Komunikat ukazał się dzień po przegłosowaniu przez Sejm tzw. ustawy lex TVN. Ustawa trafiła do Senatu.
Discovery nazwało nowelizację ustawy medialnej "zamachem na niezależne media i wolność prasy", stwierdzono także, że "jest wymierzona bezpośrednio w TVN Discovery, wiodącą w kraju niezależną grupę nadawczą i dostawcę wiadomości, a także jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce".
W trakcie niedzielnego wystąpienia z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska będzie dotrzymywała zobowiązań wynikających z umów dwustronnych, nie tylko tych dotyczących obronności, ale również współpracy gospodarczej i handlowej.
- Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że pilnowanie tego, aby właśnie zobowiązania, w tym zobowiązania sojusznicze, były dotrzymywane. Jest jednym z niezwykle ważnych obowiązków moich jako prezydenta RP i tak samo, jak obowiązkiem moim jest stanie na straży Konstytucji RP i naszej polskiej demokracji - stwierdził Andrzej Duda.
- Zapewniam wszystkich, że będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym - dodał.
- Nie mam żadnych wątpliwości, że taki jest właśnie obowiązek prezydenta RP i taki obowiązek będzie realizowany - podkreślił prezydent.