Deklaracja Dudy na placu Piłsudskiego: Będę stał na straży konstytucyjnych zasad, w tym wolności słowa

- Zapewniam wszystkich, że będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych - mówił w trakcie niedzielnego przemówienia na placu Piłsudskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęła się w południe uroczysta odprawa wart w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego.

Koncern Discovery w czwartkowym komunikacie poinformował "o podjęciu działań prawnych na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Rzeczpospolitą Polską". Mowa o podpisanym w 1990 r. traktacie o stosunkach handlowych i gospodarczych.

Komunikat ukazał się dzień po przegłosowaniu przez Sejm tzw. ustawy lex TVN. Ustawa trafiła do Senatu.

Siedziba TVN S.A. w Warszawie, ul. Wiertnicza 166Discovery podejmie kroki prawne wobec Polski. Poinformowano Dudę

Discovery nazwało nowelizację ustawy medialnej "zamachem na niezależne media i wolność prasy", stwierdzono także, że "jest wymierzona bezpośrednio w TVN Discovery, wiodącą w kraju niezależną grupę nadawczą i dostawcę wiadomości, a także jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce".

Zobacz wideo Andrzej Duda: Będę stał na straży wolności słowa

Andrzej Duda: Będę stał na straży wolności słowa

W trakcie niedzielnego wystąpienia z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska będzie dotrzymywała zobowiązań wynikających z umów dwustronnych, nie tylko tych dotyczących obronności, ale również współpracy gospodarczej i handlowej.

- Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że pilnowanie tego, aby właśnie zobowiązania, w tym zobowiązania sojusznicze, były dotrzymywane. Jest jednym z niezwykle ważnych obowiązków moich jako prezydenta RP i tak samo, jak obowiązkiem moim jest stanie na straży Konstytucji RP i naszej polskiej demokracji - stwierdził Andrzej Duda.

Protesty ws. 'lex TVN'Sondaż Kantar dla PO: Polacy przeciwni "lex TVN"

- Zapewniam wszystkich, że będę stał cały czas na straży konstytucyjnych zasad, w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych, równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym - dodał.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że taki jest właśnie obowiązek prezydenta RP i taki obowiązek będzie realizowany - podkreślił prezydent.

Więcej o: