Nowelizacja Kpa. "Demokracja i sprawiedliwość obniżyła się w Polsce jeszcze bardziej"

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która uniemożliwi zakwestionowanie decyzji administracyjnych po upływie 30 lat od ich wydania. Po wielu słowach krytyki m.in. ze strony Izraela i USA głos zabrała także Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego i wezwała polski rząd, by zajął się problemem mienia zagrabionego w przeszłości.

Światowa Organizacja Restytucji Żydowskich (WJRO) w sobotę 14 sierpnia wezwała polski rząd do podjęcia prac nad rozwiązaniem problemu mienia zajętego w przeszłości. To odpowiedź na podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Dotyczy ona zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości. Zgodnie z przyjętymi przepisami nie będzie możliwe uchylenie żadnej decyzji administracyjnej w tym zakresie, nawet takiej, która została wydana z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Umarzane mają być też wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.

Zobacz wideo Duda wręcza dymisję Gowinowi. "Bardzo przykra sytuacja"

Nowelizacja Kpa. Kolejne krytyczne głosy w sprawie. "Haniebne lekceważenie pamięci o Holokauście"

"Demokracja i sprawiedliwość obniżyła się w Polsce jeszcze bardziej, kiedy prezydent Duda podpisał ustawę praktycznie uniemożliwiającą wszystkim byłym polskim właścicielom zapewnienie zadośćuczynienia za mienie bezprawnie przejęte podczas okresu komunizmu" - przekazał Gideon Taylor dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera

To nie pierwszy krytyczny głos w sprawie. W sobotę premier Izraela Naftali Bennett wydał oświadczenie, w którym określił podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji "haniebną decyzją i haniebnym lekceważeniem pamięci o Holokauście". Dodał także, że jego kraj "nie pozostanie obojętny na ten krok". 

Naftali BennettPremier Izraela oburzony podpisaniem przez Dudę nowelizacji Kpa

Wcześniej, także w reakcji na podpisanie nowelizacji, izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid poinformował, że nowy ambasador Izraela nie pojedzie do Warszawy. Dyplomata miał przybyć do Polski w najbliższych dniach. Minister wezwał również pełniącą obowiązki ambasadora w Polsce Tal Ben Ari Yaalon na bezterminowe konsultacje do Izraela. Z kolei izraelskie MSZ zarekomendowało, aby ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski, który obecnie przebywa na urlopie w kraju, został w Polsce. 

Nowelizacja Kpa 

W sobotę 14 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał się pod nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości. 

Andrzej DudaAndrzej Duda podpisał nowelizację Kpa krytykowaną przez USA i Izrael

Prezydent napisał w oświadczeniu, że razem z jego podpisem kończy się "epoka chaosu prawnego, mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków kiedy nabyte w dobrej wierze mieszkania i nieruchomości, mogły zostać odebrane zwykłą decyzją administracyjną, gdy znalazł się ich właściciel sprzed ponad 70 lat".

Przypomniał także, że ustawa jest wykonaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z maja 2015 roku, kiedy to zapadło orzeczenie, że stwierdzanie po wielu latach nieważności decyzji administracyjnych stanowiących podstawę nabycia np. własności, jest niezgodne z Konstytucją. Prezydent podkreślał, że nowa ustawa nie zamyka drogi do odszkodowań dla dawnych właścicieli, którzy nadal mogą korzystać z postępowań cywilnych. O zawetowanie nowelizacji do Andrzeja Dudy apelowała strona izraelska oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken i grupa amerykańskich senatorów.

Więcej o: