Niespodziewana narada w domu Kaczyńskiego. Wśród uczestników m.in. Sasin i Szydło. "Spotkali się nocą"

W czwartek wieczorem w rządowej willi u boku Jarosława Kaczyńskiego pojawili się: Beata Szydło, Ryszard Terlecki, Marek Kuchciński, Mariusz Kamiński i Jasek Sasin. W czasie spotkania omówiono strategię partii na najbliższe miesiące - wynika z ustaleń "Faktu".

W czwartkowy wieczór do rządowej willi przy ulicy Bacciarellego w Warszawie przyjechał prezes Kaczyński, a także osoby z jego najbliższego otoczenia: Beata Szydło, Jacek Sasin, Marek Kuchciński, Mariusz Kamiński i Ryszard Terlecki - poinformował "Fakt". Fotografowi tabloidu udało się zrobić zdjęcie uczestnikom spotkania. Jak podkreślono, na naradzie zabrakło premiera Morawieckiego.

"Prezes chciał poznać nastroje w partii, dowiedzieć się, na ilu posłów może liczyć w kolejnych głosowaniach i jak można jeszcze poszerzyć koalicję. Planowano też kolejne taktyczne posunięcia" - pisze Fakt.

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat

- Wszyscy w partii zdają sobie sprawę, że większość jest krucha, dlatego ścisłe kierownictwo spotykało się, aby rozmawiać o tym, jak powiększyć koalicję - powiedziała w rozmowie z gazetą osoba ze ścisłego kierownictwa PiS.

Troje posłów PiS nie zagłosowało za "lex TVN". "Wyjechali na wakacje bez zgody"

Prawo i Sprawiedliwość od kilku tygodni próbowało uzyskać jak największe poparcie dla ustawy "lex TVN". W czasie środowego posiedzenia Sejmu partia rządząca na chwilę straciła większość, co spowodowało obawy w szeregach partii. 

Sejm w środę obradował nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Najpierw przegłosowano wniosek opozycji o odroczenie posiedzenia do września. Za wnioskiem zagłosowało 229 parlamentarzystów, 227 było przeciw. Wynik wywołał entuzjazm po stronie opozycji, parlamentarzyści zaczęli klaskać. Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła przerwę, po której zwołała konwent seniorów.

SejmTroje posłów PiS nie zagłosowało za "lex TVN". "Urlop bez zgody"

Po wniosku klubu PiS marszałkini Sejmu zarządziła reasumpcję, czyli powtórzenie głosowania. Podstawą do ponownego głosowania miał być fakt, że posłowie Kukiz'15 - jak stwierdzili - się pomylili. Zgodnie  regulaminem Sejmu do reasumpcji może dojść, "w razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości". Tymczasem wcześniej przedstawiciele PiS - z Markiem Suskim na czele - przekonywali, że posłowie mogli nie wiedzieć, nad czym głosowali. Jednak w uzasadnieniu wniosku nie było mowy o wątpliwościach dot. wyniku głosowania. 

Czytaj więcej: Ekspert o powtórce głosowania: "Nie było podstaw". Uzasadnienie wniosku? "Tam jest wręcz potwierdzenie"

Finalnie projekt "lex TVN" został przegłosowany liczbą 228 głosów. W ostatecznym głosowaniu nie wzięło udziału dwoje posłów PiS Violetta Porowska i Marek Wesoły. Od głosu wstrzymał się poseł Marek Zagórski.

Biały Dom W WaszyngtonieEcha "lex TVN". Nieoficjalnie: USA rozważają nałożenie sankcji na Warszawę

Ryszard Terlecki potwierdził informację, że nieobecni na środowym posiedzeniu posłowie PiS wyjechali na wakacje. - Rzeczywiście dwoje naszych posłów wyjechało na wakacje, nie uzyskawszy naturalnie zgody na ten wyjazd - przekazał. 

Terlecki odniósł się do większości PiS w Sejmie i przekazał, że "klub raczej z ulgą i radością przyjął odejście pana Gowina". Przekonywał, że "jesienią sytuacja się ustabilizuje i ta większość nasza będzie bezpieczna, tych kilku posłów będzie funkcjonować, także nie będzie trzeba kleić". 

Więcej o: