Rzecznik Departamentu USA Ned Price w odpowiedzi na pytanie korespondenta TVN podkreślił, że Waszyngton "bardzo dokładnie przygląda się ustawie medialnej oraz ustawie o zwrocie mienia ofiar Holocaustu".
- Polska rozumie, że sojusz atlantycki jest oparty nie tylko na wspólnych interesach bezpieczeństwa, ale również na wspólnej obietnicy przestrzegania zasad demokracji - podkreślał Ned Price cytowany przez Onet. - Polski rząd ma teraz szansę pokazania, że wspiera demokrację nie tylko słowami, ale i czynami. Wolne media sprawiają, że demokracja jest silniejsza, a sojusz atlantycki bardziej odporny na ataki - dodał.
Podkreślał, że Polska jest ważnym sojusznikiem USA w NATO, a Sojusz Transatlantycki oparty jest zarówno o wspólne interesy, jak i przywiązanie do zasad demokracji. Ponadto Price przekazał, że "wysocy rangą przedstawiciele rządu USA mieli wielokrotnie rozmawiać z polskim rządem, a rozmowy "na bardzo wysokim szczeblu w Departamencie Stanu" prowadzone były nawet w godzinach wieczornych, kiedy trwały już środowe obrady Sejmu.
W środę 11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, która wprowadza ograniczenia dotyczące przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Projekt nazywany "lex TVN" może uderzyć m.in. w kanał informacyjny TVN24. Nowelizację poparło 228 posłów, 216 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
W związku ze środowymi wydarzeniami w środę o godzinie 21 w polskich miastach rozpoczęły się demonstracje w obronie wolnych mediów. Więcej na ten temat w materiale: