Spięcie Witek z Gawkowskim. "Chciałabym, by miał pan taki kręgosłup moralny, jak ja"

W środę w Sejmie doszło do reasumpcji głosowania dot. odroczenia posiedzenia do 2 września. Początkowo wygrała opozycja, jednak po powtórnym głosowaniu wniosek odrzucono. Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział marszałkini Witek, że swoimi działaniami łamie nie tylko regulamin Sejmu czy zasady demokracji, ale również swój kręgosłup moralny. - Chciałabym, żeby pan miał taki kręgosłup moralny jak ja - odpowiedziała.

W środę Sejm przegłosował wniosek opozycji o odroczenie posiedzenia do września. Wynik wywołał duży entuzjazm opozycji, jednak marszałkini Elżbieta Witek ogłosiła przerwę, która potrwała do godz. 19.30. Z informacji posłów, które pojawiły się w mediach społecznościowych, wynikało, że poseł PiS Marek Suski w czasie przerwy zbierał podpisy pod wnioskiem o reasumpcję głosowania. 

Zobacz wideo Budka do Witek: Prokuratura już prowadzi postępowanie w pani sprawie

Posłowie Kukiz'15 Paweł Kukiz oraz Jarosław Sachajko twierdzili, że "pomylili się" podczas głosowania ws. odroczenia posiedzenia. Po zakończonej przerwie marszałkini podjęła decyzję o poddaniu pod głosowanie wniosku grupy posłów o reasumpcję. Witek twierdziła, że wprowadziła w błąd parlamentarzystów, podając błędny termin odroczenia obrad. Wniosek o reasumpcję został poparty przez 229 parlamentarzystów - wygrała strona rządowa. "Oszuści!" - rozległy się krzyki opozycji.

Sejm, 11 sierpniaReasumpcja głosowania ws. odroczenia posiedzenia. Wniosek opozycji odrzucony

Gawkowski starł się z Witek. "Straciła pani dzisiaj morale"

Po głosowaniu głos zabrali parlamentarzyści, m.in. poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Pani Marszałek, Wysoka Izbo, te działania, które podejmuje pani dzisiaj w Wysokiej Izbie, to są działania bezprecedensowe. Łamie pani regulamin Sejmu, łamie pani zasady demokracji, a przede wszystkim łamie pani swój kręgosłup moralny - mówił Krzysztof Gawkowski podczas środowego posiedzenia. 

- Budowaliśmy przez wiele lat konstytucyjną, ustrojową, fundamentalną dla Polski wspólnotę. Na tej sali, pani marszałek, w imieniu prawej strony izby, ją wykoleja. Niszczy tę wspólnotę. Chcecie doprowadzić do tego, żeby ludzie krzyczeli po ulicach to, co krzyczą. Wy jesteście do tego przyzwyczajeni, ale my chcemy zgody i pokoju. Zawsze chciała tego opozycja - kontynuował. 

- Pani marszałek, straciła pani dzisiaj morale, ale i prawne prawo do tego, by być dzisiaj marszałkiem izby. Złożymy wniosek o odwołanie pani z funkcji marszałka Sejmu, bo nie godzi się, żeby osoba podejmowała decyzję w imieniu tej izby, łamiąc regulamin Sejmu - zapowiedział Gawkowski. 

Madeleine Albright"Lex TVN" a stosunki z USA. "Polski rząd musi szanować wartości demokratyczne"

Elżbieta Witek nie pozostawiła słów posła Lewicy bez komentarza. - Panie pośle, wniosek o odwołanie marszałka możecie państwo złożyć, ale chciałabym, żeby pan miał taki kręgosłup moralny jak ja - odpowiedziała marszałkini Sejmu. 

Zaraz po tym głos zabrał także Jakub Kulesza z Konfederacji. - Pani Marszałek, Wysoka Izbo, mam nadzieję, że ta groźba wobec pana przewodniczącego, żeby miał taki kręgosłup jak pani, to nie była groźba karalna - skomentował poseł. 

Donald TuskTusk: Rozkłada się większość sejmowa klejona błotem korupcji i szantażu

Będzie wniosek o odwołanie Elżbiety Witek 

Złożenie wniosku o odwołaniu marszałkini Elżbiety Witek Krzysztof Gawkowski zapowiadał jeszcze podczas przerwy w obradach na konferencji prasowej w Sejmie. - Marszałek Witek zaproponowała, żebyśmy złamali Regulamin Sejmu i głosowali reasumpcję głosowania, które odroczyło posiedzenie Sejmu do 2 września. 229 osób, posłanek i posłów zagłosowało za tym, żeby posiedzenie było 2 września. Marszałek Witek twierdzi, że musi je odroczyć ze względu na brak wiedzy do kiedy je odroczyła. Tak wygląda dokładnie uzasadnienie. To jest wprost łamanie Regulaminu Sejmu, art. 184 i to jest wprost łamanie prawa - mówił poseł Lewicy. 

- Jeżeli marszałek Witek zdecyduje się na takie kroki i zdecyduje się na reasumpcję i PiS będzie chciał sztuczkami prawnymi zmienić decyzję Sejmu, klub parlamentarny Lewicy złoży wniosek o odwołanie marszałek Witek z funkcji marszałka - zapowiadał Gawkowski. 

Więcej o: