Donald Tusk: Większość sejmowa, klejona błotem korupcji i szantażu, rozkłada się na naszych oczach

Sejm przegłosował wniosek opozycji o odroczenie posiedzenia. Za wnioskiem zagłosowało 229 parlamentarzystów, 227 było przeciw. - Większość sejmowa, klejona błotem korupcji i szantażu, rozkłada się na naszych oczach - skomentował przegraną PiS przewodniczący PO Donald Tusk.

"Większość sejmowa, klejona błotem korupcji i szantażu, rozkłada się na naszych oczach. Może jeszcze jakiś czas trwać, ale nie jest już w stanie rządzić" - napisał na Twitterze Donald Tusk. W środę wieczorem miało się odbyć głosowanie m.in. ws. nowelizacji ustawy medialnej, nazywanej również "lex TVN".

Sejm przegłosował w środę wniosek opozycji o odroczenie posiedzenia do września. Za wnioskiem zagłosowało 229 parlamentarzystów, 227 było przeciw. Wynik wywołał entuzjazm po stronie opozycji, parlamentarzyści zaczęli klaskać. Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła przerwę.

Zobacz wideo Tusk namawia do obrony TVN-u i komentuje: Najlepszym sposobem dyskredytacji TVP jest mówienie prawdy

Za odroczeniem posiedzenia zagłosowało pięciu parlamentarzystów Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij. W głosowaniu nie wzięło udziału dwoje posłów PiS: Violetta Porowska i Marek Wesoły, a także dwóch posłów Konfederacji: Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz.

Odbyła się reasumpcja głosowania

Ponownie głosowano wniosek o odroczenie. Wniosek odrzucono. Przeciw głosowało 229 posłów, za było 225. Wstrzymała się jedna osoba, pięć w ogóle nie wzięło udziału. Wstrzymał się Marek Zagórski z PiS. Tym razem przeciwko odroczeniu byli wszyscy posłowie Kukiz'15 oprócz Stanisława Tyszki.

Krótko po przegranym przez PiS głosowaniu poseł partii rządzącej Marek Suski rozpoczął zbieranie podpisów pod wnioskiem o reasumpcję. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem reasumpcja (powtórzenie głosowania) jest możliwa, "gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości.

Głosowanie w SejmiePosiedzenie Sejmu odroczone. PiS przegrał głosowanie

"Pomimo odroczenia obrad do 2 września marszałek Elżbieta Witek - wbrew prawu - będzie forsować reasumpcję głosowania. Okaże się, czy w ciągu godziny PiS kupił Pawła Kukiza. Przypomnę, że Kukiz był za odroczeniem obrad do września" - poinformował na Twitterze Borys Budka. 

Jarosław Sachajko z Kukiz'15 przekonywał w rozmowie z TVN24, że w głosowaniu o odroczenie posiedzenia doszło do pomyłki. Nieoficjalnie mówi się o propozycji stanowiska wicemarszałka Sejmu dla Stanisława Tyszki z tego samego koła. Tyszka już wcześniej zapowiedział, że zagłosuje przeciwko "lex TVN". Teraz w mediach społecznościowych zapytano go, czy podobnie jak kolega z ugrupowania pomylił się przy ostatnim głosowaniu. "Nie" - odpisał Tyszka.

Więcej o: