Posiedzenie Sejmu odroczone. PiS przegrał głosowanie, na sali oklaski opozycji

Sejm przegłosował wniosek opozycji o odroczenie posiedzenia. Za wnioskiem zagłosowało 229 parlamentarzystów, 227 było przeciw. Czterech nie brało udziału w głosowaniu. Wynik wywołał entuzjazm po stronie opozycji, parlamentarzyści zaczęli klaskać. Było to kolejne tego dnia głosowanie przegrane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Po głosowaniu ws. odroczenia posiedzenia marszałkini Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła przerwę.  Ok. godz. 18.30 zwołała konwent seniorów.

Posłowie opozycji podali w mediach społecznościowych, że poseł PiS Marek Suski po przegranym przez partię głosowaniu zbierał wśród parlamentarzystów wniosek o reasumpcję. Posłowie Kukiz'15 Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko przekonują, że pomylili się, głosując za odroczeniem posiedzenia.

Sejm. Marek SuskiOpozycja: Suski zbiera podpisy pod wnioskiem o reasumpcję głosowania

Za odroczeniem posiedzenia zagłosowało pięciu parlamentarzystów Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij. W głosowaniu nie wzięło udziału dwoje posłów PiS: Violetta Porowska i Marek Wesoły, a także dwóch posłów Konfederacji: Grzegorz Braun i Konrad Berkowicz.

Sejm. Zdjęcie ilustracyjnePiS przegrał głosowanie ws. odroczenia posiedzenia. Nieobecnych dwoje posłów

Oprócz 225 posłów PiS, przeciwko odroczeniu posiedzenia zagłosowali też dwaj niezrzeszeni posłowie: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Wieczorem w Sejmie miało odbyć się głosowanie m.in. w sprawie nowelizacji ustawy medialnej, nazywanej również "lex TVN".

Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość przegrało też trzy inne głosowania. Pierwsze z nich dotyczyło uzupełnienia porządku dziennego o informację Prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia w sprawie wykrytych przez NIK nieprawidłowości dotyczących organizacji wyborów korespondencyjnych, drugie dotyczyło informacji premiera Mateusza Morawieckiego ws. Krajowego Planu Odbudowy, a trzecie - informacji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odnośnie Narodowego Programu Szczepień.

Zobacz wideo Posiedzenie Sejmu odroczone. Oklaski opozycji

Sejm. Posiedzenie odroczone

O odroczenie posiedzenia do 1 września wnioskował m.in. poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz. Zacytował słowa byłego wicepremiera Jarosława Gowina, który mówił o tym, że posłowie Porozumienia otrzymują propozycje od Prawa i Sprawiedliwości. - Tu się odbywa korupcja polityczna na wielką skalę, tu się handluje Rzeczpospolitą, urzędami i pieniędzmi. Zmieniacie tę izbę w jedną wielką korupcję, to jest obowiązek pani marszałek wyjaśnić tę sprawę - mówił Sienkiewicz.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz prosił z kolei o odroczenie do 2 września z powodu uzupełnienia porządku obrad o informację premiera Mateusza Morawieckiego na temat Krajowego Planu Odbudowy i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o Narodowym Programie Szczepień. - Muszą się do tych punktów przygotować - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

- Nie będziemy pod presją czasu stawiać ani premiera ani ministra zdrowia - dodał.

Elżbieta Witek poddała wniosek pod głosowanie, zaznaczając jednocześnie, że opowiada się za odroczeniem posiedzenia do 15 września.

Więcej o: