Sejm. Nowelizacja ustawy medialnej przegłosowana - "lex TVN". Projekt posłów PiS poparło 228 posłów

W środę wieczorem Sejm przyjął nowelizację ustawy medialnej, która wprowadza ograniczenia dotyczące przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Projekt nazywany "lex TVN" może uderzyć m.in. w kanał informacyjny TVN24. Ustawa trafi teraz do Senatu. Przeciwko nowelizacji protestowała opozycja. Wnioskodawca projektu Marek Suski zapowiedział jednak, że PiS złoży w Senacie poprawkę, która umożliwi dalszą emisję kanału informacyjnego.

Nowelizację poparło 228 posłów, 216 było przeciw, a 10 wstrzymało się.

Za nowelizacją zagłosowało 223 posłów klubu PiS, trzech posłów Kukiz'15 (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk), a także dwóch posłów niezrzeszonych - Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Przeciwko zagłosowało m.in. pięciu posłów Porozumienia: Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij. Andrzej Gut-Mostowy z Porozumienia wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udziału trzech parlamentarzystów klubu PiS: Violetta Porowska, Marek Wesoły i Marek Zagórski.

Od głosu wstrzymało się też dziewięciu posłów Konfederacji, a dwóch nie brało udziału w głosowaniu.

W głosowaniu nie uczestniczył również Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej.

Poseł PiS Marek Suski tuż przed głosowaniem zapowiedział, że PiS zgłosi w Senacie "przeoczoną" poprawkę. - Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesję satelitarne, nie musieli spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To, żebyście nie mówili, że chcemy likwidować TVN24 - stwierdził Suski.

Posłowie po południu przegłosowali wniosek prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza o odroczenie posiedzenia do 2 września. Na wniosek grupy posłów m.in. Prawa i Sprawiedliwości doszło jednak do reasumpcji głosowania. Posłowie Kukiz'15 Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko twierdzili, że "pomylili się" w kwestii odroczenia.

W powtórnym głosowaniu wniosek o odroczenie został odrzucony. Tym razem za odrzuceniem zagłosowali także trzej posłowie Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Z posłów Kukiz'15 za odroczeniem ostatecznie był tylko Stanisław Tyszka.

- Ustawa ta nie wprowadza zasadniczych zmian. Projekt ma tylko doprecyzować przepisy - mówił ok. godz. 12 w trakcie sejmowej debaty wnioskodawca nowelizacji ustawy medialnej, poseł PiS Marek Suski. 

- Przyjęliśmy poprawkę Kukiz'15, że spółki skarbu państwa nie będą mogły przejmować udziałów. Żebyście nie mówili, że chcemy przejąć stację - zwrócił się do opozycji.

- Jak bardzo musicie się bać, że dokonujecie zamachu na wolne media? - oburzał się przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.  - Boicie się, bo ta władza się kończy. Boicie się kontroli. Władza odebrała wam rozum i racjonalne myślenie - dodał parlamentarzysta.

- Zachłanność PiS nie zna granic. Mają TVP i Polskie Radio, niegdyś publiczne, Polska Press, regionalne gazety i portale, pompują pieniądze dla Rydzyka, Sakiewicza, Karnowskich. Teraz zabierają się za prywatne telewizje. "Lex TVN" to PiS-owski skok stulecia - mówiła posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

- Zawsze, kiedy się wydaje, że nic gorszego nie wymyślicie, okazuje się, że można więcej - komentował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Alarmował, że ustawa ta jest niezgodna z polską konstytucją.

Zobacz wideo Opozycja w czasie przemówienia Suskiego w sprawie lex TVN: "Hańba nie zaszczyt!"

Nowelizacja ustawy medialnej

Zgłoszona przez posłów PiS nowelizacja ustawy medialnej zakłada zmiany w regulacjach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego.

Nowe przepisy umożliwiają przyznanie koncesji jedynie podmiotom z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznych spoza tego obszaru.

Projekt uderza m.in. w stację TVN24, która należy do kapitału z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii. We wtorek protesty przeciwko tzw. "lex TVN" odbywały się w wielu miastach w całej Polsce.

Więcej o: