Müller: Niewykluczone, że premier nie przyjmie niektórych dymisji wiceministrów Porozumienia

Premier Mateusz Morawiecki może nie przyjąć niektórych dymisji wiceministrów Porozumienia - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego premier dał sobie czas, aby "zdecydować indywidualnie, jeżeli chodzi o każdy przypadek". Dymisje nastąpiły po odwołaniu Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz wyjściu jego ugrupowania ze Zjednoczonej Prawicy.

W środę czworo wiceministrów Porozumienia zrezygnowało z zajmowanych stanowisk. Z funkcji wiceministra obrony narodowej zrezygnował Marcin Ociepa. Z kolei Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy oraz Grzegorz Piechowiak odeszli z resortu rozwoju, pracy i technologii. Piechowiak, ogłaszając swoją rezygnację, stwierdził, że "dzisiaj trudno mi jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której zostałem wybrany do Sejmu". 

Zobacz wideo Opozycja w czasie przemówienia Suskiego w sprawie lex TVN: "Hańba nie zaszczyt!"

Dymisje wiceministrów Porozumienia. Müller: Premier może ich nie przyjąć

Rzecznik rządu Piotr Müller odpowiadał na pytania związane z dymisją wiceministrów Porozumienia w Polsat News. Jego wypowiedź cytuje Polska Agencja Prasowa. Pytany o to, czy premier Mateusz Morawiecki przyjmie każdą dymisję, odpowiedział, że "premier dał sobie czas na to, aby zdecydować indywidualnie, jeżeli chodzi o każdy przypadek". 

Jarosław Gowin w SejmieGowin: Każdy mój poseł dostał bardzo atrakcyjną ofertę handlową. Korupcja

- Natomiast nie jest wykluczone, że pan premier nie przyjmie niektórych z tych dymisji. Ministrowie oddali się do dyspozycji, ale to pan premier ostateczne podejmuje decyzje, czy te dymisje zostaną przyjęte - powiedział rzecznik rządu. 

Müller podkreślił również, że cieszy się z powodu tego, że część polityków wprost deklaruje chęć pozostania w obozie Zjednoczonej Prawicy. Dodał, że na razie nie ma decyzji dotyczącej następcy Jarosława Gowina na stanowisku szefa resortu rozwoju, pracy i technologii.

- Nie ma pośpiechu, aby nowa osoba była powołana. Mamy wiceministrów, pan premier też dobrze zna resort - zaznaczył Müller. 

Jarosław Gowin poza rządem. Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę  

Dymisję Jarosława Gowina ze stanowiska wicepremiera oraz szefa resortu rozwoju, pracy i technologii ogłosił we wtorek Piotr Müller. - Ze względu na słabe działania dotyczące ważnych i kluczowych ustaw dotyczących obniżenia podatków, premier Mateusz Morawiecki zwrócił się dzisiaj do prezydenta z wnioskiem o odwołanie wicepremiera Jarosława Gowina - powiedział rzecznik rządu. 

Jarosław Gowin, odpowiadając na dymisję, podkreślił, że nie może się zgodzić na przepisy, które - jego zdaniem - w rzeczywistości będą oznaczały podwyżki podatków. Zapowiedział też, że jego partia jest gotowa współpracować ze wszystkimi, którzy podzielają wartości umiarkowanie konserwatywne i są przywiązanymi do tradycji patriotycznej, chrześcijańskiej, jak również stawiają na niskie podatki i prywatną przedsiębiorczość. 

W środę rano Zarząd Krajowy Porozumienia zdecydował o zerwaniu koalicji rządzącej i opuszczeniu Zjednoczoną Prawicy. W uchwale zarządu zobowiązano wszystkich posłów Porozumienia do opuszczenia klubu Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzyści Jarosława Gowina utworzą w Sejmie nowe koło we współpracy z kołem Polskie Sprawy. 

Jakub Kulesza, Robert WinnickiKonfederacja wstrzyma się od głosu ws. ustawy medialnej. Jest decyzja koła

Więcej o: