Sejm. Ci posłowie Porozumienia i Kukiz'15 głosowali "pod prąd" - za obradami nad "lex TVN" [LISTA]

W południe rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie wynikiem głosowania 223 głosów "za" do 208 "przeciw" zadecydowali o przyjęciu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji pod obrady. Wśród posłów, którzy poparli dyskusję o "lex TVN" było pięcioro parlamentarzystów Porozumienia, dwóch posłów Kukiz'15 i dwóch posłów niezrzeszonych. Wstrzymało się 9 posłów Konfederacji.

Sejm zajmuje się dziś ustawą "lex TVN".  Posłowie przegłosowali wprowadzenie projektu pod obrady. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie Porozumienia: Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka, Andrzej Gut-Mostowy.

Za włączeniem "lex TVN" pod obrady zagłosowało pięciu posłów tego ugrupowania:

  • Mieczysław Baszko
  • Marcin Ociepa
  • Anna Dąbrowska-Banaszek
  • Wojciech Murdzek
  • Grzegorz Piechowiak

Przeciwko byli: Michał Wypij i Stanisław Bukowiec.

Za debatą nad "lex TVN" zagłosowali też posłowie Kukiz'15 - Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, oraz niezrzeszeni - Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Sejm. Trwa posiedzenie ws. "lex TVN"

Po głosowaniu rozpoczęły się oświadczenia klubów i kół parlamentarnych. Jako pierwszy na mównicy pojawił się Marek Suski, który jest przedstawicielem wnioskodawców projektu "lex TVN".

- Ustawa ta nie wprowadza zasadniczych zmian. Projekt ma tylko doprecyzować przepisy - mówił. Polityk odniósł się do okrzyków "hańba" dobiegających od polityków opozycji. - To wy wydzieraliście siłą laptopa z redakcji "Wprost". Tak chroniliście wolność słowa. A teraz zbieracie podpisy za likwidacją telewizji publicznej - kontynuował.

Zobacz wideo Tusk kpi z Kaczyńskiego i PiS-u, przyznaje się do błędu, a potem stwierdza: Wygrywałbym wybory przez 100 lat

- Przyjęliśmy poprawkę Kukiz'15, że spółki skarbu państwa nie będą mogły przejmować udziałów. Żebyście nie mówili, że chcemy przejąć stację - zakończył.

Budka: Boicie się, bo ta władza się kończy

- Jak bardzo musicie się bać, że dokonujecie zamachu na wolne media? - pytał Borys Budka. - Boicie się, bo ta władza się kończy. Boicie się kontroli. Władza odebrała wam rozum i racjonalne myślenie - dodał.

Sejm. Zdjęcie ilustracyjneSejm przyjął "lex TVN", wcześniej reasumpcja. Ludzie idą pod Sejm "Hańba", "bandyci!" [NA ŻYWO]

Polityk ocenił, że rząd PiS "niczym nie różni się od Putina, Łukaszenki, Erdogana. To są wasze wzorce". Poseł wniósł o odrzucenie "lex TVN" w drugim czytaniu.

W czasie jego wypowiedzi premier, ministrowie i część posłów PiS opuściła salę. 

Więcej o: