Jarosław Gowin poza rządem. Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Co zrobią posłowie?

Zarząd Porozumienia zdecydował w środę o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy, co wiąże się z wnioskiem premiera o dymisję Jarosława Gowina z funkcji wiceministra oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Politycy utworzą nowe koło parlamentarne - którzy politycy już zdecydowali się na ten krok?

- Zakładamy własne koło i pokażemy, że można być opozycją bardzo merytoryczną - powiedział poseł Porozumienia Michał Wypij. - Trochę się dziwię Prawu i Sprawiedliwości, bo chyba nie wiedzą, co robią. Zyskują w Sejmie teraz prawdziwą opozycję, która nie będzie histeryczna, która będzie patrzyła bardzo twardo i zdecydowanie na ręce - podsumował.

Zobacz wideo Gowin przeciw Staroń. Siemoniak: To przejście cienkiej czerwonej linii

Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Którzy politycy zdecydowali się zrezygnować ze stanowisk?

Michał Wypij przekazał, że uchwała zarządu zobowiązuje wszystkich posłów Porozumienia do wyjścia z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczył jednak, że tylko politycy, którzy "cechują się naprawdę mocnym charakterem będą w kole Porozumienia". Partia będzie tworzyć koło we współpracy z kołem Polskich Spraw. 

W tym samym czasie wiceprezes Porozumienia i wiceszef MON Marcin Ociepa ogłosił swoją dymisję. Z nieoficjalnych ustaleń Polsat News wynikało, że polityk miałby zająć miejsce ministra rozwoju, pracy i technologii. Według ustaleń dziennikarzy, funkcje kierownicze w tym resorcie mają objąć również Jadwiga Emilewicz i Kamil Bortniczuk. Do sprawy tej odniósł się już jednak sam zainteresowany. 

Marcin Ociepa i Jarosław GowinOciepa miał zastąpić Gowina? Sprzeczne informacje

"Szanowni Państwo, ustaleni sprawcy rozpuszczają celowo plotkę, jakobym miał przyjąć propozycję objęcia stanowiska ministra rozwoju, pracy i technologii. Uprzejmie informuję, że to nieprawda. Nikt z PiS ze mną nawet na ten temat nigdy nie rozmawiał. Ani pośrednio, ani bezpośrednio. Dziś podałem się do dymisji z funkcji wiceszefa MON, żeby udowodnić, że kwestia stanowisk pozostaje dla mnie wtórna względem interesu państwa. Jest mi przykro, że w tak trudnym momencie, ktoś próbuje mnie mierzyć swoją miarą" - napisał w środę po 13 poseł Ociepa. 

Którzy politycy Porozumienia rezygnują z koalicji z PiS? Z informacji PAP wynika, że do dymisji poda się także wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek

Na podobny krok zdecydowali się także wszyscy wiceministrowie w resorcie rozwoju, pracy i technologii. Iwona Michałek pełniła funkcję pełnomocniczki rządu ds. ekonomii społecznej i solidarnej. Andrzej Gut-Mostowy odpowiadał z kolei za współtworzenie programu Polski Bon Turystyczny i wiele rozwiązań w tarczy antykryzysowej i tarczy turystycznej. Na dymisję zdecydowali się też Magdalena Sroka czy Stanisław Bukowiec.

Z resortu rozwoju odchodzi też wiceminister Grzegorz Piechowiak. Polityk napisał jednak na Twitterze, że trudno mu wyobrazić sobie bycie w opozycji do PiS. "Dzisiaj trudno mi jednak wyobrazić sobie bycie w opozycji do Zjednoczonej Prawicy, przez wyborców której zostałem wybrany do Sejmu" - napisał Piechowiak. 

Koniec koalicji Zjednoczonej Prawicy ma swoje konsekwencje także na szczeblu samorządowym. "Krzysztof Głuc jest od dziś radnym niezależnym. PiS tym samym traci bezwzględną większość w Radzie Miasta Nowego Sącza" - przekazało Radio Kraków.

W liczącym 232 posłów klubie Prawa i Sprawiedliwości zasiadało 11 polityków Porozumienia: Jarosław Gowin, Marcin Ociepa, Iwona Michałek, Antoni Gut-Mostowy, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko i Anna Dąbrowska-Banaszek.

W ostatnim czasie posłowie Porozumienia krytykowali projekt nowelizacji ustawy medialnej oraz projektów podatkowych zawartych w Polskim Ładzie. Politycy wydali nawet oświadczenie, w którym poinformowali, że nie poprą też zmian w finansowaniu samorządów.

Poseł Artur DziamborKonfederacja nie podjęła decyzji ws. lex TVN

Więcej o: