Nieoficjalnie: Prezydium PiS zdecydowało, że Sejm zajmie się w środę "lex TVN"

Podczas posiedzenia Prezydium Komitetu Politycznego PiS członkowie partii zdecydowali, że na środowym posiedzeniu Sejm zajmie się tzw. lex TVN - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa ze źródeł w ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz wideo Tusk namawia do obrony TVN-u i komentuje: Najlepszym sposobem dyskredytacji TVP jest mówienie prawdy

We wtorek o godz. 13:00 rozpoczęło się prezydium Komitetu Politycznego PiS. Ryszard Terlecki zapowiedział, że członkowie partii będą rozmawiać na temat nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, a także zdecydują, czy będzie rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej, zapadła decyzja, że tak się stanie, a to oznacza, że tzw. lex TVN posłowie zajmą się już w środę.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard TerleckiTerlecki pytany o "lex TVN". "Posłowie pozamawiali sobie wakacje"

O co chodzi z nowelizacją ustawy medialnej?

Na początku lipca grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości z Markiem Suskim na czele zgłosiła projekt ustawy o radiofonii i telewizji, który zakazuje firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej - a nie tylko bezpośredniej, jak obecnie - kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Projekt uderza więc w stację TVN, która należy do kapitału z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii, a więc na terenie EOG.

Na przegłosowanie ustawy w proponowanym przez PiS kształcie nie zgadza się Porozumienie. Partia Jarosława Gowina chce, aby katalog państw, na terenie których siedzibę mogą mieć nadawcy medialni rozszerzyć o te, "które mają ugruntowane stosunki gospodarcze z Polską". - Myślę, że ta poprawka wzmocni pluralizm mediów w Polsce i przyczyni się do jeszcze lepszych relacji z USA - przekazał Jarosław Bukowiec, poseł i wiceprezes Porozumienia. Jan Strzeżek dodał: - Na mocy takiej poprawki wszystkie obecnie funkcjonujące telewizje w Polsce mogłyby działać.

W sobotę partia Gowina postawiła Prawu i Sprawiedliwości ultimatum. Jeśli jej poprawka m.in. do ustawy medialnej nie zostanie uwzględniona, ugrupowanie ma odejść z koalicji. PiS na tę zmianę się jednak nie zgadza. - Uważamy, że pomysł z możliwością kupna przez kraj z OECD [Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - przyp. red.] jest śmieszny, bo ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne - powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP.

Prezydent Andrzej Duda i jego partyjny zwierzchnik, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystego mianowania Beaty Szydło na premiera rządu PiS. Warszawa, Pałac prezydencki, 13 listopada 2015Kaczyński vs Duda. To między nimi zdecydują się losy TVN-u

Więcej o: