Mateusz Morawiecki skomentował "lex TVN". "Niech każdy sobie odpowie na pytanie"

- Czy chcielibyśmy, żeby była możliwość nabywania udziału w mediach, czyli wpływu na polskie społeczeństwo, przez biznesy czy przedsiębiorców albo jakieś inne podmioty z całego świata? - pytał Mateusz Morawiecki. W ten sposób premier odniósł się do tzw. lex TVN.
Zobacz wideo Tusk namawia do obrony TVN-u i komentuje: Najlepszym sposobem dyskredytacji TVP jest mówienie prawdy

W środę Sejm ma zająć się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, która ma zakazać firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej kontroli nad stacjami telewizyjnymi, działającymi na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Tym samym projekt uderza w stację TVN, która należy do kapitału ze Stanów Zjednoczonych i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii.

We wtorek w kilkudziesięciu miastach odbędą się protesty przeciwko tzw. lex TVN. Pełna lista miast w poniższym tekście:

Siedziba TVN S.A. w Warszawie, ul. Wiertnicza 166We wtorek protesty w całym kraju w obronie TVN [LISTA MIAST]

Premier: Poważne państwo musi mieć mechanizmy regulacyjne

Do tzw. lex TVN odniósł się Mateusz Morawiecki. - Jak już wielokrotnie wyjaśniałem. Warto sobie zadać takie pytanie: czy chcielibyśmy my, Polacy, żeby bez żadnych przeszkód polskie media, duże, średnie, zwłaszcza te znaczące, ale także czasami regionalne ważne media, żeby były bez żadnych interwencji regulacyjnych nabywane przez kogokolwiek z całego świata? Załóżmy, że ograniczamy nasze tutaj jakby życie gospodarcze do tych krajów, które najlepiej znamy, do krajów UE, z nimi najbliżej współpracujemy, rozumiemy, nawet EOG [Europejski Obszar Gospodarczy - przyp. red.] - powiedział premier, podkreślając, że "to coś zrozumiałego".

- Ale niech każdy sobie w sumieniu odpowie na takie pytanie: czy chcielibyśmy, żeby była możliwość nabywania udziału w mediach, czyli wpływu na polskie społeczeństwo, przez biznesy czy przedsiębiorców albo jakieś inne podmioty z całego świata? Ja sobie odpowiadam jednoznacznie: poważne państwo musi mieć mechanizmy regulacyjne, dlatego ustawa uszczelniająca w tym zakresie nie jest przeciwko komukolwiek, tylko jest ustawą, która ma na celu zapobiegać w przyszłości takim ewentualnym akwizycjom, fuzjom czy zakupom, które mogą być dokonywane przez podmioty spoza EOG i potem mogą potem wpływać na rzeczywistość naszą - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda i jego partyjny zwierzchnik, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystego mianowania Beaty Szydło na premiera rządu PiS. Warszawa, Pałac prezydencki, 13 listopada 2015Kaczyński vs Duda. To między nimi zdecydują się losy TVN-u

Więcej o: