PiS w środę powróci do "lex TVN", dzień wcześniej protesty w całym kraju. "To nasz sprzeciw", "Wstyd!"

W środę Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Dzień wcześniej w całym kraju odbędą się protesty w obronie stacji TVN, w którą - zdaniem dziennikarzy, ekspertów i opozycji - ma uderzyć nowe prawo.
Zobacz wideo Tusk namawia do obrony TVN-u i komentuje: Najlepszym sposobem dyskredytacji TVP jest mówienie prawdy Wybierz serwis

Na początku lipca grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości z Markiem Suskim na czele zgłosiła projekt ustawy o radiofonii i telewizji, który zakazuje firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej - a nie tylko bezpośredniej, jak obecnie - kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Projekt uderza więc w stację TVN, która należy do kapitału z USA i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii, a więc na terenie EOG.

Konferencja prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława GowinaPorozumienie stawia ultimatum ws. pozostania w Zjednoczonej Prawicy

Porozumienie stawia warunki, PiS się nie godzi

Na przegłosowanie ustawy w proponowanym przez PiS kształcie nie zgadza się Porozumienie. Partia Jarosława Gowina chce, aby katalog państw, na terenie których siedzibę mogą mieć nadawcy medialni rozszerzyć o te, "które mają ugruntowane stosunki gospodarcze z Polską". - Myślę, że ta poprawka wzmocni pluralizm mediów w Polsce i przyczyni się do jeszcze lepszych relacji z USA - przekazał Jarosław Bukowiec, poseł i wiceprezes Porozumienia. Jan Strzeżek dodał: - Na mocy takiej poprawki wszystkie obecnie funkcjonujące telewizje w Polsce mogłyby działać.

W sobotę partia Gowina postawiła Prawu i Sprawiedliwości ultimatum. Jeśli jej poprawka m.in. do ustawy medialnej nie zostanie uwzględniona, ugrupowanie ma odejść z koalicji. PiS na tę zmianę się jednak nie zgadza. - Uważamy, że pomysł z możliwością kupna przez kraj z OECD [Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - przyp. red.] jest śmieszny, bo ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne - powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP. Z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki pytany o ultimatum Porozumienia stwierdził, że "nic specjalnie nowego się nie wydarzyło".

Jarosław KaczyńskiZaskakujące słowa prezesa PiS o "lex TVN". "Ryzyko wejścia narkobiznesu"

"Lex TVN". We wtorek protesty w wielu miastach

W ubiegły piątek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt PiS zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. W środę 11 sierpnia zajmą się nią posłowie podczas posiedzenia. Dzień wcześniej w kilkudziesięciu polskich miastach oraz przed Sejmem odbędą się protesty przeciwko nowemu prawu. Hasłem przewodnim demonstracji będzie: "Wolne media. Wolni Ludzie. Wolna Polska". Organizatorami są m.in. Komitet Obrony Demokracji, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Ogólnopolski Strajk Kobiet.

"My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, 'w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny' - stajemy razem - by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce" - zapowiadają organizatorzy akcji. Na billboardach zapowiadających protesty można zobaczyć m.in. hasła "wolne media", "media publiczne, nie partyjne", "TVP łże", a także podobiznę Marka Suskiego w towarzystwie napisu "wstyd!".

Manifestacje rozpoczną się o godz. 18:00 i odbędą się w ponad 30 polskich miastach - m.in. w Warszawie (start we wtorek o godzinie 18 pod Sejmem), Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim, Starachowicach, Krakowie, Rzeszowie, Lublinie, Kielcach, Zielonej Górze, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kołobrzegu, Koszalinie, Szczecinie czy Stargardzie.

Więcej o: