Wyciekły maile szarej eminecji w rządzie PiS. "Rafał Trzaskowski wygra w drugiej turze"

W piątek w sieci pojawiły się kolejne rzekome e-maile ze skrzynki Michała Dworczyka. Tym razem wiadomości dotyczą kampanii prezydenckiej z 2020 roku. Szara eminencja PiS Piotr Agatowski, informuje w nich o sondażach, z których wynikało, że Andrzej Duda przegra w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim.

Teraz światło dzienne ujrzały wytyczne, jakie w decydującym momencie kampanii prezydenckiej miał kierować do swoich współpracowników premier Mateusz Morawiecki. W publikowanych mailach czytamy również, jak PR -owiec Piotr Agatowski informował rządzących o wstępnych wynikach sondaży. Z przeprowadzonych przez niego badań wynikało, że Andrzej Duda przegra w drugiej turze wyborów z Rafałem Trzaskowskim.

Zobacz wideo Będą dodatkowe restrykcje w całym kraju? Duda: Sytuacja jest zła

O sondażach, które przygotowuje Piotr Agatowski, znajomy Andrzeja Dudy i bywalec Nowogrodzkiej pisał nasz dziennikarz Jacek Gądek. Doradca prezydenta to jego krakowski znajomy, który uchodzi w obozie rządzącym za pomysłodawcę sukcesów i szarą eminencję partii rządzącej.

W opublikowanej rzekomej korespondencji Piotr Agatowski pisał do byłej premier Beaty Szydło oraz sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego. PR-owiec przekazał, że na dziewięć dni przed pierwszą turą wyborów faworytem był Andrzej Duda z wynikiem 41 proc. Rafał Trzaskowski uzyskał ok. 29 proc. poparcia. Agatowski stwierdził, że w drugiej turze wygrałby przedstawiciel opozycji z wynikiem 51 proc. głosów.

PR-owiec komentował również kampanię prezydencką, oceniając ją jako: "ściśle wizerunkową". Pisał, że Rafał Trzaskowski uważany jest "za młodszego i lepiej wyglądającego niż Andrzej Duda".

Agatowski zauważył, że Duda nie osiąga zadowalającego poparcia wśród młodych osób z dużych miast. "Jak do nich dotrzeć? Merytorycznie - klimat, czyste powietrze, ekologia. Wizerunkowo - ściema. Proponuję, aby zmienić akcję 'Rafał, nie kłam, na Rafał, nie ściemniaj"' - sugerował Agatowski. 

Morawiecki: Trzaskowski jako "człowiek elit i salonów"

Kolejny opublikowany mail pochodzi z 24 maja 2020 roku. Morawiecki miał go napisać nieco ponad tydzień po tym, jak Rafał Trzaskowski oficjalnie zastąpił poprzednią kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską. Premier nakazuje odbiorcom maila: "Przestawić na myślenie wyłącznie o kampanii".

Mateusz MorawieckiWyciekły maile Morawieckiego o sytuacji na Białorusi: To dla nas polityczne złoto

Następnie Morawiecki przedstawia wstępny plan, jaki PiS ułożył wobec Trzaskowskiego. Planowano pokazać prezydenta Warszawy jako "człowieka elit i salonów".  Tymczasem Andrzej Duda powinien się prezentować jako "zatroskany życiem obywateli". 

"Cały czas przekaz, prezydent bliski ludziom, jak przez pięć lat tak i teraz cały czas z Polakami. A Trzaskowski tylko brukselskie salony, ustawki, kawior i szampan, dyskusje po francusku, nie zna ludzi, nie zna ich problemów" - miał pisać premier.

Afera e-mailowa Michała Dworczyka

Na początku czerwca szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował o ataku hakerskim na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. W wydanym oświadczeniu poinformował, że służby specjalne prowadzą działania wyjaśniające w związku z doniesieniami o włamaniu na jego konto mailowe, konto jego żony, a także ich konta w mediach społecznościowych. Dworczyk zapewnił również, że w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny, lub ściśle tajny.

Michał DworczykAfera mailowa. Wyciekła rzekoma notatka Dworczyka zaadresowana do Kaczyńskiego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała w lipcu, że ataki hakerskie na Polskę objęły również system poczty elektronicznej Sejmu RP. Włamanie miało być częścią tzw. akcji "Ghostwriter", w której doszło do złamania zabezpieczeń skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka i wycieku wiadomości.

Na kanale Telegram od kilku tygodni publikowane są maile, mające rzekomo pochodzić z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka.

Więcej o: