Antyszczepionkowcy w mundurach Wojska Polskiego. Jest reakcja Mariusza Błaszczaka

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że zakończyły się prace nad przepisami, które zakażą grupom antyszczepionkowców noszenia mundurów Wojska Polskiego. "Stosowne rozporządzenie kierujemy do uzgodnień międzyresortowych" - przekazał szef MON-u.

"Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego. Zakończyliśmy prace nad przepisami, które jednoznacznie zakażą noszenia mundurów przez tego rodzaju grupy i wprowadzą sankcje. Stosowne rozporządzenie kierujemy do uzgodnień międzyresortowych" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej. 

Błaszczak: Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego

O tym, że do akcji organizowanych przez środowiska antyszczepionkowe przyłączają się osoby ubrane w mundury Wojska Polskiego, informowała poznańska redakcja "Gazety Wyborczej". Mowa tu członkach dwóch wielkopolskich stowarzyszeń Pancerni Poznań oraz WON (Wolna Odrodzona Niepodległa) Ostrów Wielkopolski.

Jak przypomniała "GW", w ubiegłą niedzielę przedstawiciele tych stowarzyszeń, wraz z innym przeciwnikami szczepień, zgromadzili się przed szpitalem przy ul. Polnej w Poznaniu, gdzie odbywał się Piknik Laktacyjny. Biorące w nim udział kobiety w ciąży mogły przy okazji zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Antyszczepionkowe baneryAleksandrów Kujawski. Antyszczepionkowcy wtargnęli do domu dziecka

"Grupa antyszczepionkowców wtargnęła na teren szpitala i próbowała dostać się do miejsca, gdzie były wykonywane szczepienia. Uczestnicy pikniku relacjonowali potem, że najbardziej zdziwiła ich obecność osób w wojskowych mundurach" - czytamy w "GW". 

Dziennikarze ustalili też, że zarówno Pancerni, jak i członkowie WON noszą mundury Wojska Polskiego, które wyszły już z użycia. I choć nie jest to niezgodne z przepisami, może łatwo wprowadzić osoby postronne w błąd. Co więcej niektórzy członkowie tych organizacji noszą na pagonach stopnie wojskowe oraz aktualnie używane elementy umundurowania.

Szczepienie przeciw COVID-19Zaledwie 0,66 proc. zaszczepionych zakaziło się koronawirusem

Więcej o: