Kaleta o decyzji Manowskiej: Podstawa do dalszej, bezprawnej ingerencji UE

- Niestety, konsekwencje niekonsekwencji Małgorzaty Manowskiej stanowić będą podstawę do dalszej, bezprawnej ingerencji w sprawy polskiego sądownictwa przez Unię Europejską - uważa wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Polityk odniósł się do czwartkowej decyzji Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej o częściowym zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej.

W czwartek wieczorem prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała nieoczekiwanie dwa zarządzenia, które w zasadzie zamrażają działanie Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z decyzją Manowskiej sprawy kierowane do ID - dotyczące m.in. odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów - będą od teraz przechowywane w sekretariacie I Prezes Sądu Najwyższego.

Zobacz wideo Zbigniew Ziobro komentuje orzeczenie TSUE ws. Izby dyscyplinarnej. "Kolonialne segregowanie państw"

Działania Małgorzaty Manowskiej skomentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Niestety, konsekwencje niekonsekwencji PPSN Małgorzaty Manowskiej stanowić będą podstawę do dalszej, bezprawnej ingerencji w sprawy polskiego sądownictwa przez UE. Zamrożenie ID SN (wbrew Konstytucji i TK) nie pomoże, kolejnym krokiem będzie podważanie jej statusu jako sędziego SN" - napisał na Twitterze.

Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać się od orzekania. Tak zdecydowała I Prezes SN

W sprawach, których jeszcze nie przydzielono sędziom, prezes Izby Dyscyplinarnej "rozważy [...] ich przechowywanie w Sekretariacie kierowanej przez siebie Izby bez przydziału sędziom lub bez wyznaczenia pozostałych członków składu orzekającego". Z kolei w przypadku spraw, do których przydzielono już składy orzekające, prezes Izby Dyscyplinarnej "rozważy zwrócenie się do sędziów [...], aby w ramach swej niezawisłości rozważyli podjęcie decyzji o powstrzymaniu się od rozpoznawania spraw". Ostatecznie więc decyzję pozostawiono w gestii sędziów ID.

"Przepisy zarządzenia stosuje się do czasu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku kończącego postępowanie w sprawie C-204/21 [Komisja Europejska przeciwko Polsce - red.] lub wprowadzenia do polskiego porządku prawnego zmian powodujących bezskuteczność postanowienia Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lipca 2021 r. [...], jednak nie dłużej niż do dnia 15 listopada 2021 r." - postanowiła Manowska. Data 15 listopada pojawiła się również w drugim z dokumentów.

Więcej o: