Będą zmiany w "lex TVN"? Nieoficjalnie: PiS rozważa przyjęcie ustawy z poprawkami szefa KRRiT

Prawo i Sprawiedliwość rozważa przyjęcie "lex TVN" z poprawkami szefa KRRiT Witolda Kołodziejskiego - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej". Jedna z poprawek zakłada, że wydłużenie koncesji TVN24 byłoby możliwe po zawarciu umowy rządowej z administracją Joe Bidena.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", nie jest jeszcze pewne, że Sejm zajmie się "lex TVN" 11 sierpnia. Według informatora gazety, decyzja w tej sprawie ma zapaść w poniedziałek. Ponadto dziennik podaje, że PiS rozważa przyjęcie przynajmniej jednej poprawki, którą zaproponował Witold Kołodziejski, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zobacz wideo "Ruski ład"? Suski: Polegał chyba też na tym, że nasza delegacja nie wróciła ze Smoleńska

Co z "lex TVN"? PiS ma rozważać poprawki szefa KRRiT

- Zapewne poprzemy propozycję, która pozwoli wydłużyć proces koncesyjny dla TVN o pół roku. To da czas KRRiT na podjęcie decyzji, ale także Amerykanom na dostosowanie się do polskiego prawa - twierdzi rozmówca gazety z PiS. 

Dziennik podaje, że w grę wchodzi także druga zmiana, która - jak czytamy - zakłada, że "że KRRiT może udzielić koncesji firmie, której właścicielem jest państwo spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, o ile polski rząd zawarł z nim stosowną umowę". 

W artykule podkreślono, że w takiej sytuacji, aby wydłużyć koncesję dla TVN24, Polska musiałaby zawrzeć rządową umową z administracją Joe Bidena. 

Zdjęcie ilustracyjne Ok. 30 proc. nastolatków w wieku 12-18 lat po co najmniej jednej dawce

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji

Wniesiony w lipcu przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zakłada zmianę art. 35. W obecnej formie ten artykuł zakłada, że koncesja może być udzielona podmiotowi zagranicznemu, którego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

Według nowelizacji przepisu, "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". 

Projekt ustawy został odebrany jako bezpośrednie uderzenie w stację TVN. Telewizja należy do amerykańskiego kapitału (grupa Discovery) poprzez spółkę Polish Television Holding z siedzibą w Holandii. W przypadku przyjęcia projektu ustawy, udzielenie stacji TVN koncesji na rozpowszechnianie programów telewizyjnych byłoby niezgodne z prawem. 

zdjęcie ilustracyjne "Potencjalne porwanie" tankowca. Statek jest bezpieczny

Więcej o: