"Agata Kornhauser-Duda zarobi 18 tys. zł"? Nieprawdziwe informacje o wynagrodzeniu pierwszej damy

W mediach społecznościowych coraz częściej można znaleźć informacje o tym, że pierwsza dama miałaby zyskać na ustawie, która podwyższa wynagrodzenia m.in. posłom, senatorom, samorządowcom czy prezydentowi. Wiadomości te nie są prawdziwe - ani ustawa, ani ostatnie rozporządzenie Andrzeja Dudy nie przewiduje bowiem wynagrodzenia dla pierwszej damy.

"Agata Duda będzie otrzymywała pensję w wysokości 18 tys. zł" - grafiki z taką informacją pojawiają się w mediach społecznościowych w kontekście podpisanego w ubiegłym tygodniu rozporządzenia o podwyżkach wynagrodzeń dla ministrów czy parlamentarzystów. Informacja taka może wprowadzać w błąd, ponieważ propozycja wynagrodzenia dla pierwszej damy wcale nie znalazła się w ramach ostatniego projektu.

Andrzej Duda, zdjęcie ilustracyjneBędą kolejne podwyżki, m.in. dla prezydenta. PiS złożyło projekt w Sejmie

Agata Duda będzie zarabiać 18 tys. złotych? Taki pomysł pojawił się w 2020 roku i szybko upadł

Grafiki o 18 tys. złotych pensji dla Agaty Kornhauser-Dudy nie są rozwiązaniem, które znalazło się w ostatnim rozporządzeniu. O takim wynagrodzeniu dla pierwszej damy mówił jednak projekt ustawy z sierpnia 2020 roku, który zakładał podwyżki dla osób sprawujących najważniejsze stanowiska w państwie.

Jak w zeszłym roku uzasadniano tę zmianę? "Jakkolwiek osoba małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie jest osobą zajmującą kierownicze stanowisko państwowe, to jednak realizuje, jak dotąd nieodpłatnie, ważne zadania o charakterze reprezentacyjnym i wspomagającym Prezydenta RP, także kosztem własnej kariery zawodowej i czasu prywatnego" - napisano w projekcie nowego przepisu. Propozycje podwyżki zostały przegłosowane przez Sejm, jednak w wyniku fali krytyki społeczeństwa, ustawa została odrzucona w Senacie, a prace nad projektem wstrzymano.

Zobacz wideo Jaka będzie rola Agaty Kornhauser-Dudy w kampanii wyborczej?

Pierwsza dama nie otrzymuje więc żadnego wynagrodzenia, a jej status cały czas nie jest określony prawnie. Z nieoficjalnych informacji wynikało jednak, że sama Agata Kornhauser-Duda nie była zainteresowana otrzymywaniem tak wysokiej pensji. Wypowiadała się jednak pozytywnie za opłacaniem składek ZUS za czas, w którym musiała zrezygnować z pracy zawodowej.

Natomiast ostatnie rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń dotyczy pensji premiera, wicepremierów, ministrów, parlamentarzystów, prezydenta, byłych prezydentów oraz samorządowców. Politycy od sierpnia 2021 roku zarobią tym samym nawet kilkanaście złotych więcej. Z danych money.pl wynika, że pensja wiceministrów wzrośnie nawet o sześć tys. złotych brutto, a parlamentarzystów o pięć tys. złotych brutto.

Podwyżki dla posłów (zdjęcie ilustracyjne)Podwyżki dla posłów i ministrów. Polacy w większości przeciwni [SONDAŻ]

Więcej o: