Anna Kornecka zostanie zdymisjonowana? Krytykowała Polski Ład

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka może zostać zdymisjonowana. Jak ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska, powodem jest krytyka Polskiego Ładu w mediach, a także sprzeciw wobec "podwyżki podatków dla przedsiębiorców".

Anna Kornecka we wtorek w rozmowie w TVN24 odniosła się do założeń Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego PiS. Jak oceniła, z wyliczeń wynika, że stracą "najmniejsi podatnicy, rozliczający się kartą podatkową". 

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

- Tracą bardzo wiele, bo to nie jest 50-100 złotych miesięcznie. To są bardzo często kwoty w tysiącach złotych - mówiła. Jeśli tego będzie wymagała sytuacja i trzeba będzie zakończyć ten projekt właśnie na protestowaniu przeciwko podwyższeniu podatków, to prawdopodobnie będzie to nasz koniec w Zjednoczonej Prawicy - zapowiedziała.

Anna Kornecka Wiceminister z Porozumienia o koncesji dla TVN24: Nie widzimy przeszkód

Anna Kornecka straci stanowisko?

- Nasza cierpliwość się kończy, uważamy, że te słowa to kłamstwo, dlatego miarka się przebiera - mówi Wirtualnej Polsce nieoficjalnie ważny polityk PiS. Poseł zarzuca Annie Korneckiej także opóźnianie prac nad projektem ustawy, która miałaby pozwalać na budowę domu do 70 metrów kw. bez pozwolenia.

Informacje o możliwej dymisji Korneckiej otrzymały już władze Porozumienia. Szef ugrupowania Jarosław Gowin w ostatnich tygodniach nie kontaktuje się ani z Jarosławem Kaczyńskim, ani Mateuszem Morawieckim. 

Polski Ład źródłem strat. Wyniki tego badania mogą popsuć humory w rządzie

Jak wynika z badania przygotowanego przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie portalu StanPolityki.pl, tylko ok. 8 proc. Polaków uważa, że zdecydowanie więcej zyska na Polskim Ładzie. Kolejnych ok. 10,5 proc. przewiduje, że raczej zyska.

. Polski Ład źródłem strat. Wyniki badania mogą popsuć humory w rządzie

Zdecydowanie częściej badani obawiają się, że nowe rozwiązania uszczuplą ich portfele. Ok. 30 proc. respondentów uważa, że zdecydowanie więcej straci na zaprezentowanych rozwiązaniach, a blisko 23 proc. - że raczej więcej straci.

Około 29 proc. badanych uważa, że ani nie zyska, ani nie straci na planowanych przez rząd zmianach. Polski Ład w sferze podatków zakłada m.in. podwyżkę kwoty wolnej do 30 tys. zł i podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. To zmiany na plus. Z drugiej strony, zmienia na niekorzyść zasady opłacania składki zdrowotnej - uniemożliwi odliczanie jej od podatku. Jednak, według wyliczeń Ministerstwa Finansów, na zmianach straci "tylko" ok. 10 proc. podatników (zarabiających powyżej ok. 12,8 tys. zł brutto; mowa o podatnikach fizycznych, ale bez przedsiębiorców), zaś zyska niemal 70 proc.

Więcej o: