Senacka komisja za likwidacją Izby Dyscyplinarnej. Jest projekt ustawy. "Pomagamy prezes Manowskiej"

Senacka Komisja Ustawodawcza na środowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zakładający likwidację Izby Dyscyplinarnej. Projekt najprawdopodobniej trafi pod obrady Senatu we wrześniu.

W przyjętym przez senacką komisję projekcie oprócz zapisu o likwidacji Izby Dyscyplinarnej znalazły się także przepisy przenoszące sprawy dyscyplinarne do Izby Karnej Sądu Najwyższego. Kwestiami m.in. przeniesienia sędziów SN w stan spoczynku miałaby zajmować się z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

"Właśnie przyjęliśmy projekt ustawy znoszącej Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym. Za: 15. Przeciw: 10. Pomagamy w ten sposób prezes Manowskiej wybrać zgodną z prawem drogę, pani prezes twierdziła, że nie wie co dalej robić" - poinformował w środę przed południem senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Małgorzata ManowskaManowska pisze do prezydenta, marszałków i premiera ws. Izby Dyscyplinarnej

Jak skomentował z kolei w mediach społecznościowych senator Krzysztof Kwiatkowski, "wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie zrealizowany". "Zmieniamy ustawę o Sądzie Najwyższym, realnie gwarantując sędziom, że nie będą karani za wydawanie orzeczeń, które mogą się nie podobać władzy" - dodał.

Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej senator Krzysztof Kwiatkowski, projekt ustawy najprawdopodobniej trafi pod obrady Senatu we wrześniu.

Zobacz wideo Daniel Fried m.in. o sytuacji z TVN w rozmowie Gazeta.pl

TSUE o Izbie Dyscyplinarnej

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska, ustanawiając system odpowiedzialności obowiązujący sędziów Sądów Najwyższego i sądów powszechnych, uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy unijnego prawa.

Wiceprezeska TSUE Rosario Silva de Lapuerta wydała dzień wcześniej postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych, na mocy których Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii EuropejskiejTSUE o Izbie Dyscyplinarnej: Polska uchybiła zobowiązaniom traktatowym

I prezes SN Małgorzata Manowska zaapelowała pod koniec lipca do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i premiera Mateusza Morawieckiego o zmiany w przepisach dotyczących Izby Dyscyplinarnej. Jak zaznaczyła, konieczne jest, by po takich zmianach system odpowiedzialności dyscyplinarnej "nie budził zastrzeżeń".

Więcej o: