Opozycja ma szansę pokonać PiS w wyborach. Ale musi się zjednoczyć [SONDAŻ]

Zjednoczona opozycja ma szansę pokonać Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych - wynika z sondażu Instytutu Pollster. Partie Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Polska 2050 i PSL mogłyby pokonać ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego o niecałe cztery proc.
Zobacz wideo Ghina była w Bejrucie w trakcie eksplozji. Później zajęła się pomocą poszkodowanym

Gdyby partie opozycji - Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe - wystartowały wspólnie w wyborach parlamentarnych, mogłyby pokonać Prawo i Sprawiedliwość. Jak wynika z sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu", zjednoczona opozycja otrzymałaby 39,09 proc. głosów, a koalicja rządząca - PiS, Solidarna Polska i Porozumienie - uzyskałaby 35,33 proc.

Do Sejmu weszłyby również Konfederacja z wynikiem 10,2 proc. głosów oraz Nowa Lewica (SLD, Wiosna, Razem) - 9,55 proc. Pod progiem znalazłaby się partia Pawła Kukiza, na którą głosować chce 3,93 proc. badanych.

Marek BelkaPosłowie opozycji chwalili podwyżki dla władzy? Belka rzuca wyzwanie Budzie

PSL nie chce łączyć się z innymi partiami

Pozytywnie nastawieni do takiego rozwiązania są politycy Koalicji Obywatelskiej. - Zawsze była premia za wspólne działania, za wolę współpracy, a nie za konfliktowanie się po stronie opozycyjnej. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem współpracy po stronie demokratycznej opozycji - podkreślił Bartosz Arłukowicz, europoseł KO. Marek Sawicki z PSL zaznacza jednak, że jest sceptyczny w kwestii łączenia ugrupowania z innymi partiami przed wyborami. - Ja siebie nie widzę na wspólnej liście choćby z posłanką Klaudią Jachirą z KO - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".

Jarosław Gowin, Mateusz MorawieckiPrzedsiębiorcy "spuścili premiera po brzytwie". W PiS wściekłość, a Gowin może się cieszyć

Sondaż został przeprowadzoany przez Instytut Badań Pollster w dniach 30.07-2.08.2021 roku na próbie 1049 dorosłych Polaków.

Więcej o: