Posłowie opozycji chwalili podwyżki dla władzy? Belka rzuca wyzwanie Budzie

Wiceminister funduszy Waldemar Buda w internetowym wpisie stwierdził, że dostał SMS-y od posłów opozycji, którzy poparli pomysł przyznania podwyżek rządzącym. Nie ujawnił jednak ich nazwisk, dlatego Marek Belka rzucił mu wyzwanie. "Ciekawe, który z posłów 'opozycji' tak bardzo troszczy się o zarobki wiceministrów w pisowskim rządzie. Może jednak pan Buda pochwali się tymi nazwiskami?" - napisał były premier.
Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, posłów i senatorów. W opinii niektórych komentatorów nie wprowadzono ich za pomocą ustawy, ponieważ prezes PiS Jarosław Kaczyński obawiał się negatywnej reakcji społeczeństwa. Podwyżki dla polityków zostały wprowadzone więc poprzez rozporządzenie prezydenta podwyższające płace wiceministrów w rządzie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami uposażenie parlamentarzystów odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia wiceministra w randze podsekretarza stanu. Zatem: im wyższe pensje wiceministrów, tym wyższe pensje posłów i senatorów.

Swój sprzeciw wobec wprowadzanych zmian zgłosili politycy Koalicji Obywatelskiej. - W tym, co dzieje się w obecnym czasie, kiedy rząd nie radzi sobie z rządzeniem, kiedy koszty tego rządzenia przerzucane są na obywateli, kiedy mają wzrosnąć podatki, kiedy szaleje drożyzna, przyznawanie politykom wybiórczo 40, 60 proc. podwyżek jest po prostu nieuczciwe, na to się nie godzimy - przekazał rzecznik PO Jan Grabiec.

Donald TuskPiS na pierwszym miejscu. KO ze skokiem poparcia po powrocie Tuska [Sondaż]

Belka rzuca wyzwanie wiceministrowi z PiS

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, opublikował na Twitterze treść wiadomości, którą miał dostać od "posła opozycji, którego ugrupowanie krzyczy przeciwko". "Wreszcie ktoś zrobił z tym porządek bo wstyd na całą Europę, 1/3 urzędników ministerstwa zarabia więcej niż minister, tylko się nie cofnijmy" - tak miał brzmieć przytoczony przez Budę SMS. "Mam takie jeszcze dwa, chyba wrzucę z nazwiskami" - dodał polityk.

Do wpisu wiceministra Budy odniósł się Marek Belka. "Kuzynka mówiła, że szwagier jej sąsiada to... Ciekawe, który z posłów 'opozycji' tak bardzo troszczy się o zarobki wiceministrów w pisowskim rządzie. Może jednak pan Buda pochwali się tymi nazwiskami?" - zaproponował były premier.

Donald TuskDonald Tusk: Trzymam kciuki za Hołownię i PSL. Mam jednego oponenta

Więcej o: