Marian Banaś kontra Zbigniew Ziobro. W środę wyniki kontroli NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości

W środę ma się odbyć konferencja Najwyższej Izby Kontroli dotycząca kontroli w Ministerstwie Sprawiedliwości - podaje Onet. Kontrolerzy badali m.in. Fundusz Sprawiedliwości. Ich ustalenia w całości odrzucił resort Zbigniewa Ziobry.

Onet podaje, że konferencja ma dotyczyć m.in. "przebiegu procedur prawnych, związanych z rozpatrywaniem przez Kolegium NIK zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego oraz z publikacją informacji pokontrolnej NIK na temat realizacji zadań Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości".

Zobacz wideo Konfrontacja Tuska z dziennikarzem TVP na konferencji. "Najlepszym komentarzem śmiech"

NIK ma przedstawić wyniki kontroli w Ministerstwie Sprawiedliwości

O kontroli dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości Marian Banaś mówił podczas spotkania z dziennikarzami kilka godzin po zatrzymaniu jego syna przez CBA. - Informuję, że NIK prowadzi postępowania kontrole, których wyniki są oczekiwane społecznie. W tym zakresie pragnę zwrócić uwagę, że jedną z najważniejszych kontroli przeprowadzonych przez Izbę w ostatnich latach jest kontrola dotycząca Funduszu Sprawiedliwości, której dysponentem jest minister sprawiedliwości - mówił Banaś. - Do powyższego stwierdzenia uprawniają mnie ustalenia kontroli zaprezentowane w wystąpieniu pokontrolnym, skierowanym do ministra sprawiedliwości, które po uchwaleniu Kolegium Najwyższej Izby Kontroli ma charakter ostateczny - podkreślał.

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w szkołachWe wrześniu rodzice mają złożyć deklaracje ws. szczepienia dzieci w szkole

Kontrola FS trwała dziewięć miesięcy. Niedawno informowaliśmy za "Rzeczpospolitą", że Zbigniew Ziobro w całości odrzucił ustalenia raportu z kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Według dziennika to pierwsza taka sytuacja w historii Izby. W odpowiedzi kolegium NIK odrzuciło 100 stron zastrzeżeń ministra sprawiedliwości do raportu. Dwa dni później doszło do zatrzymania Jakuba Banasia, syna szefa NIK i jego społecznego doradcy. Prokuratura z kolei wysłała wniosek o uchylenie immunitetu prezesa Izby. 

Sędzia Paweł Juszczyszyn przed olsztyńskim Sadem RejonowymJest zaoczny wyrok ws. sędziego Juszczyszyna. SN ma usunąć uchwałę

Więcej o: