Premier Morawiecki spotkał się z kandydatem na kanclerza Niemiec. "Bez Polski UE nie ma przyszłości"

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, przewodniczącym CDU Arminem Laschetem. Politycy rozmawiali między innymi o bieżącej sytuacji międzynarodowej, w tym bezpieczeństwie energetycznym Europy.

Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że z Arminem Laschetem poruszyli również kwestie praw Polaków mieszkających w Niemczech, zwiększenia możliwości nauczania języka polskiego w tym kraju oraz realizacji uchwały Bundestagu dotyczącej budowy miejsca pamięci ofiar II wojny światowej w Berlinie.

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet weźmie udział w uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Zobacz wideo Trzeba mieć nie po kolei we łbie'. Pokazaliśmy kombatantom reportaż 'Superwizjera' o polskich neonazistach

Laschet w Warszawie: Bez Polski UE nie ma przyszłości

Armin Laschet jest kandydatem CDU ubiegającym się o fotel kanclerski. W Warszawie pojawił się w już w sobotę 31 sierpnia. Zaznaczył, że głównym celem jego wizyty jest "upamiętnienie Powstania Warszawskiego i walki Polaków przeciwko nazistowskiemu barbarzyństwu".

Laschet powiedział, że gdy miał ok. 18 lat, w pokoju rozwiesił flagę "Solidarności". - Byłem wówczas pod wielkim wrażeniem odważnych ludzi, którzy w Stoczni im. Lenina powstali przeciwko komunizmowi. Gdy samemu zaczyna się polityczną karierę, podziwia się ludzi, którzy mają odwagę sprzeciwić się dyktaturze i walczą o wolność. Dlatego uważnie śledziłem drogę, którą podążała Polska - tłumaczył, cytowany przez portal "Deutsche Welle". Dodał, że "wolna Europa nie byłaby możliwa bez Polski i bez papieża Jana Pawła II".

Przyznał, że jako kandydat na kanclerza nie ma w planach zbyt wielu podróży zagranicznych. - Ale do Polski, naszego wschodniego sąsiada, z którą łączy nas tak trudna, straszna przeszłość, ale i wiele wspólnego, chciałem przyjechać i dlatego tutaj jestem - podkreślił. - Bez Polski nie da się kształtować przyszłości Unii Europejskiej - zaznaczył.     

Obchody Powstania Warszawskiego

Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie "W", o 17.00, przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na minutę stanie całe miasto - tramwaje, autobusy, mieszkańcy. Zawyją syreny.

O 18.30 rozpoczną się uroczystości przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tysięcy ofiar Powstania. Wieczorem, w parku przy Muzeum Powstania Warszawskiego warszawiacy wraz z orkiestrą i chórem zaśpiewają (nie)zakazane piosenki. W tym wydarzeniu weźmie też udział prezydent Andrzej Duda.

Niemiecki ambasador: Dziś flagi opuszczone są do połowy masztów

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego placówki dyplomatyczne Niemiec w Polsce "na znak głębokiego bólu i wstydu" opuściły flagi. Ambasador niemiecki w Warszawie Arndt Freytag von Loringhoven napisał: "Dziś flagi przedstawicielstw w Polsce opuszczone są do połowy masztów-na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego. Wraz z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii uczciliśmy w Warszawie pamięć ofiar".

Więcej o: