Podwyżki w rządzie to nie koniec. Ryszard Terlecki o pensjach prezydenta i samorządowców

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast a także radni również otrzymają podwyżki wynagrodzeń - projekt ustawy w tej sprawie zapowiedział na Twitterze wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W piątek ukazało się rozporządzenie o wyższych pensjach np. dla posłów. Od 1 sierpnia szef rządu i marszałkowie zarabiać będą ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie.

W piątkowy wieczór w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, posłów i senatorów. Okazuje się jednak, że to nie jedyne zmiany w zarobkach, jakie czekają osób sprawujących wysokie państwowej funkcje.

Projekt ustawy o podwyżkach dla prezydenta i samorządowców

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział na Twitterze, że gotowy jest także projekt ustawy o podwyżkach dla prezydenta i samorządowców.

Jak wyjaśnił, większe pensje mieliby otrzymywać samorządowcy (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, a także radni) ale również prezydent Polski oraz byłe głowy państwa.

W ostatnich dniach media donosiły, że Jarosław Kaczyński chce, aby parlamentarzyści otrzymywali wyższe pensje, jednak boi się negatywnej opinii społeczeństwa, dlatego zamiast projektu ustawy w Sejmie, postanowił wykorzystać do tego podpis prezydenta.

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

Podwyżki nawet o kilka tysięcy złotych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uposażenie parlamentarzystów odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia wiceministra w randze podsekretarza stanu. Zatem: im wyższe pensje wiceministrów, tym wyższe pensje posłów i senatorów.

Dzięki rozporządzeniu wszyscy wiceministrowie, którzy w tej chwili zarabiają ponad 10 tysięcy złotych brutto, będą zarabiać o ponad 6 tysięcy złotych więcej.

Od 1 sierpnia zarobki parlamentarzystów z ponad 8 tysięcy złotych urosną o kolejne 4,8 tys. -  w sumie zarobią ponad 12 tysięcy złotych. Ich diety wzrosną o 1,5 tysiąca złotych. Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu otrzymywać będą pensje w wysokości 20,5 tysiąca złotych.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław KaczyńskiPiS tylnymi drzwiami chce wprowadzić podwyżki dla parlamentarzystów.

Podwyżki obejmą także wicemarszałków Sejmu i Senatu, wicepremierów i prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Osoby na tych stanowiskach zarobią ponad 14 200 złotych wynagrodzenia zasadniczego i ponad 4 tysiące tzw. dodatku funkcyjnego.

"W sumie niespełna 17 800 złotych zarobią m.in. ministrowie, szefowie kancelarii prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy prezes Instytutu Pamięci Narodowej" - pisze RMF.

Prezes Narodowego Banku Polskiego zarobi ponad 20,5 tysiąca złotych brutto. Prezes Najwyższej Izby Kontroli, który dotychczas dostawał wynagrodzenie w wysokości ok. 13 tys. zł, będzie zarabiał ponad 18 tys. zł. Szef Instytutu Pamięci Narodowej zarobi nawet do 17,7 tys. zł.

To rekordowe podwyżki, gdyż w poprzednich latach wzrost kwoty na biura wynosił maksymalnie 1 tys. zł.

Rozporządzenie o podwyżkach. Komentarze polityków

W zeszłym roku, w samym środku epidemii koronawirusa, projekt wprowadzający zmianę w uposażeniach parlamentarzystów uzyskał zdecydowaną większość głosów. Ostatecznie jednak opozycja wycofała się z poparcia ustawy w obawie przed buntem swojego elektoratu. Nie wszyscy beneficjenci do końca popierają ten pomysł i teraz. 

"JK łaskawie podniósł mi pensję. Oświadczam, że w sytuacji, gdy płace nauczycieli i budżetówki praktycznie stoją w miejscu, a milionom Polaków rząd szykuje podwyżki podatków - mogę zaakceptować podwyżkę mojej płacy jedynie w wysokości 2 tys. zł odebranych mi bezpodstawnie przez Kaczyńskiego w 2018 r." - napisał Marek Borowski na Twitterze. 

Polityk zadeklarował, że kwotę ponad 2 tys. zł będzie do końca kadencji przekazywał na rzecz działających na warszawskiej Pradze fundacji i organizacji wspierających praskie dzieci, seniorów oraz praską edukację i kulturę.

Więcej o: