PiS tylnymi drzwiami wprowadzi podwyżki dla posłów? Kluczem ma być prezydent Andrzej Duda

W piątek Andrzej Duda ma podpisać rozporządzenie podwyższające płace wiceministrów w rządzie, a to wpłynie na pensje parlamentarzystów - informuje Onet. Wynagrodzenia posłów i senatorów w Polsce stanowią 80 proc. uposażenia wiceministra w randze podsekretarza stanu.

Prawo i Sprawiedliwość od jakiegoś czasu próbuje wprowadzić podwyżki dla parlamentarzystów. Politycy naciskali w tej sprawie na Jarosława Kaczyńskiego, zwłaszcza po 2018 roku, kiedy prezes partii nakazał obniżyć poselskie uposażenia o 20 proc. Wówczas to wyszło na jaw, że ministrowie rządu Beaty Szydło otrzymywali, poza pensją, wysokie nagrody.

W zeszłym roku, w samym środku epidemii koronawirusa, projekt wprowadzający zmianę w uposażeniach parlamentarzystów uzyskał nawet zdecydowaną większość głosów. Ostatecznie jednak opozycja wycofała się z poparcia ustawy w obawie przed buntem swojego elektoratu.

Sejm. Zdjęcie ilustracyjnePosłowie narzekają na niskie zarobki. NIK ujawniła, że sporo dorabiają

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

PiS tylnymi drzwiami chce wprowadzić podwyżki dla parlamentarzystów

W ostatnich dniach media donosiły, że Jarosław Kaczyński chce, aby parlamentarzyści otrzymywali wyższe pensje, jednak boi się negatywnej opinii społeczeństwa, dlatego zamiast projektu ustawy w Sejmie, chce wykorzystać do tego podpis prezydenta. Onet ustalił, że w piątek Andrzej Duda ma podpisać rozporządzenie podwyższające płace wiceministrów w rządzie.

Jak to wpłynie na pensje posłów i senatorów? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak wyjaśnia portal, uposażenie parlamentarzystów odpowiada 80 proc. wysokości wynagrodzenia wiceministra w randze podsekretarza stanu. Zatem: im wyższe pensje wiceministrów, tym wyższe pensje posłów i senatorów.

- Podwyżki dla posłów rzeczywiście mogą być bardzo znaczące. W PiS jest duży nacisk na Kaczyńskiego w tej kwestii - powiedział w rozmowie z Onetem poseł opozycji, który bierze udział w negocjacjach.

Prezydencki minister Andrzej Dera zapowiada, że podwyżki dla wiceministrów mogą wynosić nawet 60 proc. W takim wypadku posłowie zarabialiby około 13 tys. zł oraz 2,5 tys. zł nieopodatkowanej diety (obecnie jest to 8 tys. zł brutto uposażenia plus 2,5 tys. zł nieopodatkowanej diety).

Narada PiS w SejmieKaczyński zapowiedział podwyżki dla posłów? Fogiel: Są nam potrzebne

Więcej o: