PSL poprze PiS w sprawie odebrania immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi? Taka plotka pojawiła się po wypowiedzi Marka Sawickiego z PSL, który zadeklarował, że będzie namawiał do tego swój klub. Opinie wśród ludowców okazują się jednak podzielone.
"Będę rekomendował klubowi Koalicja-Polska głosowanie przeciwko uchyleniu immunitetu prezesowi NIK" - napisał w środę na Twitterze szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wcześniej, w poniedziałek, podobne stanowisko przedstawiła wiceszefowa klubu Urszula Pasławska. "Nie będziemy za uchyleniem immunitetu panu Marianowi Banasiowi, bo nie chcemy się ubabrać w brudnej pisowskiej wojnie" - pisała w mediach społecznościowych.
W piątek po południu prokurator generalny wystąpił do marszałkini Elżbiety Witek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności szefa NIK Mariana Banasia. Prokuratura chce mu postawić kilkanaście zarzutów, "w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych" - ogłoszono w komunikacie. W niedzielę poseł PSL Marek Sawicki zapowiedział, że będzie namawiał Koalicję Polską - PSL do głosowania za wnioskiem.
- Będę namawiał Koalicję Polską - Polskie Stronnictwo Ludowe, żeby uchylić immunitet panu Banasiowi, bo Najwyższa Izba Kontroli nie funkcjonuje przez prezesa. Mieliśmy poprzedniego prezesa pod zarzutami i nic się nie działo, zarówno wobec poprzednich rządów, jak również wobec tego rządu. [...] Przez to, że Banasia tam nie będzie, być może kolegium będzie niektóre informacje wstrzymywać, ale to nie znaczy, że procesy, kontrole nie będą prowadzone - mówił w "Śniadaniu Rymanowskiego" w Polsat News i Interii. Kolejnego dnia w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Sawicki po raz kolejny stwierdził, że Marian Banaś "nie powinien być szefem NIK".
Jak dowiedział się Onet, stanowisko Sawickiego miało wywołać wściekłość kierownictwa PSL. Słowa polityka wzmocniły również podejrzenia Koalicji Obywatelskiej dotyczące współpracy PSL i PiS w sprawie kilku głosowań - miało chodzić m.in. o poparcie przez partię rządzącą prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Później senatorowie PSL zagłosowali z kolei za kandydaturą Karola Nawrockiego na stanowiska szefa Instytutu Pamięci Narodowej. Więcej na ten temat w materiale: