Sondaż. Szymon Hołownia ma największą "atrakcyjność polityczną". Po piętach depcze mu Rafał Trzaskowski

Z badania przeprowadzonego przez Kantar Public wynika, że Szymon Hołownia ma największą atrakcyjność polityczną. Respondenci uznali, że lider Polski 2050 odznacza się największą charyzmą, ale jego wpływ na młodych wyborców jest taki sam, jak Rafała Trzaskowskiego. Na szarym końcu sondażu znalazł się Jarosław Kaczyński.

W sondażu Kantar Public pytano badanych, jak postrzegają najważniejszych polityków w Polsce przez pryzmat siły przekonywania młodych wyborców oraz charyzmy. Respondenci przyznawali politykom oceny od jednego do siedmiu, a im niższa nota, tym dany polityk był postrzegany jako bardziej charyzmatyczny i z większą siłą perswazji wobec młodych. Z obu ocen wyciągano średnią, która następnie stanowiła ocenę atrakcyjności politycznej.  

Zobacz wideo "Ruski ład"? Suski: Polegał chyba też na tym, że nasza delegacja nie wróciła ze Smoleńska

Sondaż atrakcyjności politycznej. Na czele Hołownia, Trzaskowski i Tusk

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, na czele rankingu atrakcyjności politycznej uplasował się lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Drugie miejsce zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a następne: przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, polityk Lewicy Robert Biedroń oraz jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak. Kolejne miejsca zajęli: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprzewodniczący PO Borys Budka i lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Ostatnie miejsce w zestawieniu atrakcyjności politycznej zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński

Wicerzecznik Porozumienia Jan StrzeżekPorozumienie nie poprze "lex TVN" w obecnym kształcie. Czeka na ruch PiS

Sondaż. Kaczyński z najmniejszą charyzmą i siłą przekonywania młodych

Wyniki badania można rozbić na dwa czynniki: charyzmę i siłę przekonywania młodych wyborców. Respondenci uznali, że najbardziej charyzmatycznym politykiem jest Szymon Hołownia, którego średnia ocen wyniosła 3,4. Wysoko w zestawieniu znalazł się również Donald Tusk i Rafał Trzaskowski - politycy PO zajęli ex aequo drugie miejsce ze średnią ocen 3,5. Za najmniej charyzmatycznego polityka uznano Jarosława Kaczyńskiego, któremu 47 proc. respondentów przyznało oceny od 5 do 7. 

Uczestnicy badania wskazali, że Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia mają największą siłę przekonywania młodych wyborców. Drugie miejsce zajął Krzysztof Bosak wraz z Robertem Biedroniem - obaj otrzymali średnią ocen 3,7, co pozwoliło im na wyprzedzenie Donalda Tuska, który znalazł się dopiero na trzecim miejscu. Respondenci uznali również, że wśród najważniejszych polityków, to Jarosław Kaczyński ma najmniejszy wpływ na młodych. Średnia ocen prezesa PiS wyniosła 5,1.

Sondaż został przeprowadzony w dniach od 9 do 14 lipca na reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat metodą CAPI (bezpośrednie wywiady wspomagane komputerowo). 

Jarosław GowinGowin: Trzeba dać gwarancję zaszczepionym, że nie obejmą ich obostrzenia

Więcej o: