Gowin: Trzeba dać twardą gwarancję osobom zaszczepionym, że nie obejmą ich obostrzenia

"Ograniczenia dla niezaszczepionych to nie naruszanie ich wolności, tylko ochrona wolności reszty społeczeństwa" - napisał Jarosław Gowin. "Za wszelką cenę musimy uniknąć kolejnego lockdownu!" - dodał wicepremier.
Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

O tym, że Polskę najprawdopodobniej czeka czwarta fala epidemii koronawirusa, mówią od dawna zarówno wirusolodzy, jak i minister zdrowia. Nie wiadomo jednak, na wprowadzenie jakich restrykcji w przypadku znacznego zwiększenia liczby dziennych zakażeń zdecyduje się rząd. - Jeżeli dalej będzie taka sytuacja, że czwarta fala będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - mówił w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Adam Niedzielski informował z kolei, że brana pod uwagę jest regionalizacja obostrzeń, która miałaby zależeć od poziomu wyszczepienia w danej części kraju.

Przedstawiciele rządu podkreślają, że nie podjęto jeszcze decyzji dotyczących ewentualnych obostrzeń obowiązujących wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły. - Nie ma jeszcze żadnych decyzji, (...) ale oczywiście będziemy musieli reagować odpowiednio do sytuacji, która będzie na przykład na jesieni - tłumaczył wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Szczepienia w Polsce - zdjęcia ilustracyjneLoteria szczepionkowa. Jak się zarejestrować? [Poradnik]

Jarosław Gowin: "Za wszelką cenę musimy uniknąć kolejnego lockdownu!"

Wicepremier Jarosław Gowin kilka dni temu mówił, że jest "kategorycznym zwolennikiem rozwiązań francuskich". - Osoby, które się nie szczepią, zagrażają milionom Polaków i polskim przedsiębiorstwom. Natomiast nie mogę zapewnić, że za np. dwa miesiące, wejście do restauracji, kin i teatrów będzie tylko dla zaszczepionych, gdyż taka decyzja musiałby być podjęta przez cały obóz rządzący. Natomiast ja sam popieram takie rozwiązanie - stwierdził, podkreślając, że "z punktu widzenia naszej odpowiedzialności za przyszłość kraju, powinniśmy takie rozwiązania wprowadzić".

W środę do swojego pomysłu Gowin odniósł się również na Twitterze.

Osobom zaszczepionym trzeba dać twardą gwarancję, że nie obejmą ich jakiekolwiek ewentualne obostrzenia. Ograniczenia dla niezaszczepionych to nie naruszanie ich wolności, tylko ochrona wolności reszty społeczeństwa. Za wszelką cenę musimy uniknąć kolejnego lockdownu!

- napisał polityk.

Koronawirus w PolsceOzdrowieńcy mają problem. Unijny Certyfikat COVID nie dla każdego

Więcej o: