Porozumienie nie poprze "lex TVN" w obecnym kształcie. "Nie jesteśmy od przeszkadzania mediom"

We wtorek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła przedłożoną przez Porozumienie poprawkę do nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Dzień później, w trakcie konferencji prasowej w Sejmie, posłowie partii Jarosława Gowina po raz kolejny podkreślili, że nie zamierzają poprzeć ustawy "lex TVN" w jej obecnym kształcie.

- Chciałabym zadeklarować, że jeżeli nasza poprawka nie uzyska aprobaty naszego większego koalicjanta [Prawa i Sprawiedliwości - red.], będziemy przeciwni ustawie w jej obecnie formie - powiedziała podczas środowej konferencji w Sejmie posłanka Porozumienia Monika Pawłowska. 

Zobacz wideo Szczerba: Ostatnio modnym określeniem jest "ruski ład". Myślę, że jego elementem może być właśnie projekt "lex TVN"

"Lex TVN" bez poparcia Porozumienia. "Nie może być tak, że politycy będą ustalali, które media mogą działać"

Przypomnijmy, że zgodnie z poprawką zgłoszoną przez Porozumienie, poszerzeniu uległby katalog państw, w których swoją siedzibę mogą mieć osoby prawne będące właścicielami mediów działających w Polsce. Politycy partii Jarosława Gowina chcieli, by poza państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego byli to również członkowie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a więc i Stany Zjednoczone. 

Zjednoczona Prawica u swoich podstaw ma jedną zasadniczą wartość - wolność. Wolność w wielu obszarach państwa i funkcjonowania społeczeństwa. Jednym z kluczowych rodzajów wolności w demokratycznym państwie jest wolność mediów. Nie może być tak, że politycy stają się ich recenzentami i będą ustalali, które media mogą w Polsce funkcjonować, a które nie

- podkreślił wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek. 

- Nasza poprawka od samego początku miała jedno założenie - wszystkie media, które teraz działają w Polsce, mają funkcjonować dalej. A my nie jesteśmy od tego, żeby im przeszkadzać. Mam nadzieję, że poprawka Porozumienia zostanie przyjęta przez naszych koalicjantów - dodał, informując jednocześnie, że poprawka zostanie złożona teraz jako wniosek mniejszości. 

Dorota Kania"Syndrom odstawienia TVN". Kuriozalny wpis członkini zarządu Polska Press

Zapytany o to, czy w przypadku odrzucenia poprawki wszyscy posłowie Porozumienia zagłosują przeciwko ustawie "lex TVN", odparł: Wolność jest jedną z podstaw również w przypadku naszego ugrupowania. Jesteśmy pewni wszystkich naszych posłów

Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła ustawę "lex TVN"

Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek po południu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wraz z niektórymi poprawkami. W głosowaniu wzięło udział 29 posłów. Za przyjęciem przepisów było 16 członków komisji, 12 było przeciw, 1 osoba się wstrzymała.

Posłowie przyjęli m.in. poprawkę zaproponowaną przez Jarosława Sachajkę z Kukiz'15. Zakłada ona, że po uchwaleniu ustawy spółki Skarbu Państwa nie będą mogły przejmować udziałów wyprzedawanych przez prywatne media.

Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu. Drugie czytanie projektu ma zostać przeprowadzone na posiedzeniu zaplanowanym na 11 sierpnia.

Posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków PrzekazuKomisja przyjęła projekt "lex TVN". Zgoda tylko na poprawkę Kukiz'15

Więcej o: