Sondaż. Kaczyński uznawany za najmniej inteligentnego polityka w Polsce. Inaczej Hołownia i Trzaskowski

Z badań przeprowadzonych przez Kantar Public wynika, że prezes Prawa i Sprawiedliwości jest uważany przez respondentów za najmniej inteligentnego polityka w kraju. Jarosław Kaczyński wypada też bardzo źle w sondażach dot. uczciwości i wiarygodności.

W badaniu Kantar Public ankietowani zostali poproszeni o ocenę polityków. Mieli do wyboru siedmiostopniową skalę, na której cyfra 1 oznaczała, że polityk jest inteligentny, a 7 - że nieinteligentny. Ocenie poddanych zostało dziewięciu polityków: Donald Tusk, Krzysztof Bosak, Robert Biedroń, Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia, Jarosław Kaczyński, Rafał Trzaskowski i Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Zobacz wideo Paszyk do Kaczyńskiego: Wokół pana zebrała się chmara tłustych kotów, które spijają śmietanę z pieniędzy spółek Skarbu Państwa

Niskie noty Jarosława Kaczyńskiego

Jak podaje Press, za najbardziej inteligentnego polityka w kraju uznany został Szymon Hołownia, którego za inteligentnego uznało 57 proc. badanych. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy zebrał 59 proc. głosów, jednak miał też 17 proc. głosów, które wskazywały, że ankietowani uważają go za nieinteligentnego - dlatego też zajął drugie miejsce w zestawieniu. Podium zamyka były premier Donald Tusk.

Jarosław Kaczyński został natomiast uznany za najmniej inteligentnego polityka. Oceny od 5 do 7 przyznało mu aż 37 proc. badanych. 44 proc. respondentów uznało natomiast, że prezes Prawa i Sprawiedliwości jest osobą inteligentną. W opisie badania, przedstawionego m.in. przez PAP, znajduje się wytłumaczenie, że niska średnia ocen wicepremiera ma wynikać z "kontrowersyjnych ocen".

Skok poparcia KO po powrocie Tuska. Duży problem Hołowni [SONDAŻ]Skok poparcia KO po powrocie Tuska. Duży problem Hołowni [SONDAŻ]

Sondaż Kantar został przeprowadzony w dniach od 9 do 14 lipca 2021 roku. Informacja na temat tego badania podana została w materiale Polskiej Agencji Prasowej.

Sondaż Kantar: Szymon Hołownia uznawany jest też za najbardziej wiarygodnego i uczciwego polityka

Kilka dni temu pracownia Kantar przedstawiła też wyniki lipcowego sondażu, który dotyczył wiarygodności i popularności polityków. Respondenci mieli ocenić poszczególnych polityków w skali od 1 (wiarygodny, uczciwy) do 7 (niewiarygodny, nieuczciwy). Także w tamtym badaniu najwyższy wynik uzyskał lider Polski 2050. 46 proc. badanych uznało, że Szymon Hołownia jest wiarygodny (oceny 1-3).

Na drugim miejscu, z takim samym wynikiem 46 proc., znalazł się Rafał Trzaskowski. Prezydent stolicy miał jednak nieco gorszą średnią najwyższych wskazań (czyli 1). Trzecie miejsce zamknęli dwaj politycy - prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz i przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Hołownia o powrocie Tuska: Nie zamierzamy nikomu składać hołdu lennegoHołownia o powrocie Tuska: Nie zamierzamy nikomu składać hołdu lennego

Kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Bosak, Robert Biedroń, Borys Budka, Włodzimierz Czarzasty. Najgorzej wypadł natomiast prezes PiS. Aż 54 proc. respondentów przyznało Jarosławowi Kaczyńskiemu najniższe noty (5-7).

W rankingu uczciwości politycy zajęli następujące miejsca:

  1. Szymon Hołownia,
  2. Rafał Trzaskowski,
  3. Władysław Kosiniak-Kamysz,
  4. Krzysztof Bosak, Robert Biedroń,
  5. Donald Tusk, Borys Budka,
  6. Włodzimierz Czarzasty,
  7. Jarosław Kaczyński.
Więcej o: