Polska 2050 nie będzie głosować za uchyleniem immunitetu Marianowi Banasiowi. "Proces polityczny"

Ruch Polska 2050 jest przeciwny uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi - tak przynajmniej wynika ze słów jego posłanki Joanny Muchy. Zdaniem polityczki postawienie Banasia przed sądem byłoby obecnie "zwykłym procesem politycznym".
Zobacz wideo Jakie będą konsekwencje zawiadomienia NIK wobec premiera i ministrów?

23 lipca Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem do marszałkini Sejmu o uchylenie immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi. Prokuratura zamierza postawić mu kilkanaście zarzutów. Podczas "Kawy na ławę" w TVN24 Joanna Mucha zapowiedziała jednak, że ruch Polska 2050 nie poprze tego wniosku.

Polska 2050 przeciwna uchyleniu immunitetu Banasiowi

- Nie będziemy za uchyleniem immunitetu Banasia - powiedziała Mucha podczas programu. Jak podkreśliła, postawienie prezesa NIK przed sądem byłoby obecnie "zwykłym procesem politycznym".

Wśród posłów głosy w sprawie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi są podzielone. Adrian Zandberg z Lewicy powiedział w programie, że posiedzenie koalicyjne klubu w tej sprawie jeszcze się nie odbyło. Tymczasem Marek Sawicki z PSL zapowiedział w "Śniadaniu u Rymanowskiego", że będzie namawiał Koalicję Polską-PSL, by immunitet prezesowi NIK uchylić, ponieważ Izba "nie funkcjonuje przez prezesa". 

Marian BanaśWniosek ws. Banasia i zatrzymanie jego syna. "Pisowski amok"

Inne zdanie ma natomiast były lider PO. - Wierzę w niezależność NIK, jego niezawisłość i wierzę w system kontroli zbudowany, wierzę w eksperckość NIK [...]. I wierzę w to, że pomysł PiS, żeby usunąć Banasia, służy temu, żeby zabrać niezależność NIK i w związku z tym trzeba z tym walczyć - zaznaczył w programie Polsat News i Interii Grzegorz Schetyna. Tymczasem Jakub Kulesza z Konfederacji powiedział na antenie TVN24, że Marian Banaś to "prawdopodobnie jeden z najbardziej niezależnych prezesów NIK" i niezależność tę trzeba chronić. 

Marian BanaśProkuratura: Syn szefa NIK usłyszy siedem zarzutów popełnienia przestępstw

Prokuratura Krajowa chce postawić prezesowi NIK kilkanaście zarzutów

Prokuratura podała w komunikacie, że "zamierza postawić prezesowi NIK kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych". Zdaniem PK, Banaś miał zaniżyć wartość posiadanych przez siebie "zasobów finansowych" w każdym z 10 oświadczeń majątkowych za okres od listopada 2015 do sierpnia 2019. Wysokość zaniżonej kwoty ma wynosić 550 tys. zł, dodatkowo prezes NIK miał zataić inwestycję w rzeźbę włoskiego artysty, a także dochód uzyskany z jej sprzedaży. Śledczy chcą także postawić mu zarzut zaniżenia przychodów z dzierżawy krakowskiej kamienicy, na czym Skarb Państwa miał stracić ponad 50 tys. zł z tytułu podatku dochodowego.

Więcej o: