OKO.press: Jarosław Kaczyński chce podnieść uposażenia posłów. Miałby pomóc Duda

Prawo i Sprawiedliwość zamierza doprowadzić do podwyższenia uposażeń posłów - podaje nieoficjalnie OKO.press. Z ustaleń portalu wynika, że podwyżki mogą wynieść kilka tysięcy złotych, a w całym procesie kluczowa może być rola prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak podaje OKO.press, prezydent Andrzej Duda miałby za pomocą rozporządzenia podnieść wynagrodzenia urzędników w randze podsekretarzy stanu. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu obowiązków posła i senatora, uposażenie posła lub senatora wynosi 80 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu. Podnosząc więc pensje podsekretarzy, Andrzej Duda pośrednio podniesie też uposażenia parlamentarzystów.

Na razie nie wiadomo, o ile mogą wzrosnąć poselskie i senatorskie pensje. OKO.press nie wyklucza, że może to być kilka tysięcy złotych. Portal wskazuje, że podwyżki obiecał posłom PiS w trakcie czerwcowego wyjazdowego posiedzenia w Przysusze prezes partii i wicepremier Jarosław Kaczyński.

Zobacz wideo Grudzień 2018 r. Kaczyński: Ministrowie oddadzą nagrody, senatorowie i posłowie z pensją mniejszą o 20 proc.

OKO.press: Parlamentarzystów mogą czekać podwyżki

Obecnie posłom i senatorom przysługuje 8 016,70 zł brutto uposażenia, a także 2 505,20 zł nieopodatkowanej diety. Wynagrodzenia parlamentarzystów zostały obniżone przez Sejm przed trzema laty o 20 proc. Stało się to po tym, jak wybuchła afera w związku z ujawnionymi przez posła PO Krzysztofa Brejzę nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło.

W ubiegłym roku posłowie przegłosowali ustawę zakładającą podwyższenie uposażeń, jednak w związku z falą krytyki projekt został odrzucony ostatecznie przez Senat.

Więcej o: