Rzeczniczka Porozumienia odwołana przez Suskiego z komisji rolnictwa. "Z klubu PiS też mnie wyrzucimy?"

Posłanka Porozumienia i jednocześnie rzeczniczka tego ugrupowania Magdalena Sroka została w piątek odwołana z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Decyzję podjął Marek Suski, który w klubie PiS odpowiada za składy komisji. Jak tłumaczył Suski w rozmowie z PAP, komisje "nie są z gumy".

"Za moja współpracę z Izbą Rolniczą i Rolnikami poseł Marek Suski zajmujący się składami komisji zdecydował,że należy mnie odwołać z sejmowej komisji rolnictwa" - napisała w sobotę na Twitterze posłanka Porozumienia Magdalena Sroka.

Jak dodała, "Zjednoczona Prawica ma się niczym caryca Katarzyna". "Panie Suski, może z klubu PiS też mnie wyrzucimy? ;)" - napisała parlamentarzystka.

I rzeczywiście, z informacji na stronie internetowej Sejmu wynika, że Magdalena Sroka od piątku nie jest już członkinią komisji. W komisji zasiada obecnie 42 posłów, z czego 21 to członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz wideo Zobacz także: Zaprzysiężenie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

Marek Suski: Składy nie są z gumy

Sroka jest wciąż członkinią Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, "poseł może być członkiem nie więcej niż dwóch komisji stałych". Zgodę na członkostwo w trzech komisjach musi wyrazić Prezydium Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów. Zanim została posłanką, Magdalena Sroka pracowała jako funkcjonariuszka Komendy Wojewódzkiej Policji. Jest absolwentką m.in. Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a także studiów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Marek Suski w rozmowie z Polską Agencją Prasową cytowanej przez tvn24.pl tłumaczył, że klub PiS przekroczył limit członków w tej komisji. Jak dodał, przy podejmowaniu decyzji o odwołaniu Sroki brał pod uwagę także "wykształcenie oraz rodzaj pracy wykonywanej przed objęciem mandatu". Zaznaczył, że "składy nie są z gumy". - Mam nadzieję, że pani poseł się na mnie nie gniewa - skomentował.

Więcej o: