Sprawa immunitetu Mariana Banasia. Jaki będzie następny etap? Komunikat Kancelarii Sejmu

Kancelaria Sejmu potwierdza, że wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK wpłynął w piątek do Marszałek Sejmu. "Dokument ten analizują służby prawne Kancelarii" - czytamy w krótkim komunikacie.

Wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia złożył Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. O uchylenie immunitetu prezesowi NIK wnioskowała Prokuratura Regionalna w Białymstoku. 

Zobacz wideo NIK podsumowuje koszty organizacji wyborów kopertowych. Rząd wydał 76,5 mln zł. 150 tys. zł na same ekspertyzy prawne

"Potwierdzamy, że wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK wpłynął dziś do Marszałek Sejmu. Dokument ten analizują służby prawne Kancelarii Sejmu. Jeśli wniosek spełnia wymogi formalne, kolejnym etapem procedury będzie skierowanie go do Komisji Regulaminowej" - czytamy na twitterowym koncie Sejmu.

Prokuratura chce postawić zarzuty Marianowi Banasiowi

Prokuratura zamierza postawić prezesowi NIK kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych. Marian Banaś miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat prowadzonych w jego sprawie czynności przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i organy kontroli podatkowej.

Śledztwo zostało wszczęte wskutek zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i posłów na Sejm RP z Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

Więcej o: