Doradca Departamentu Stanu USA: Jesteśmy zaniepokojeni sprawą TVN24. "Podchodzimy do tego bardzo poważnie"

- Jednym z powodów, dla którego jesteśmy zaniepokojeni sprawą TVN24, są właśnie amerykańskie inwestycje - powiedział doradca Departamentu Stanu USA. Jak dodał, ewentualne nieprzyznanie koncesji dla TVN24 będzie miało swoje skutki dla przyszłych amerykańskich inwestycji.

Wniosek o przedłużenie koncesji dla TVN24 został złożony do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji już w lutym ubiegłego roku. Mimo to do tej pory decyzja nie zapadła. W czwartek odbyły się dwa głosowania w tej sprawie, jednak nie przyniosły one rozstrzygnięcia. Problem tkwi w jednym z artykułów ustawy o radiofonii i telewizji, który mówi o tym, że koncesja może zostać przyznana podmiotowi zlokalizowanemu w Polsce lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Właścicielem TVN24 jest zarejestrowana w Holandii spółka Polish Television Holding, będąca z kolei własnością amerykańskiego koncernu Discovery. Wątpliwości KRRiT ma wzbudzać także planowana fuzja z Warner Media.

Siedziba TVN w Warszawie KRRiT: Dwa głosowania ws. koncesji TVN24. Suski w siedzibie Rady

Zobacz wideo Jak kiedyś wyglądała praca dziennikarza sejmowego. Opowiada Andrzej Morozowski

"Los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie"

Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet w czwartek na antenie TVN24 podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone mają "wiele wspólnych wartości i interesów na całym świecie", ale również "trudne kwestie, które potrafią dzielić". - Kwestia wolności mediów jest w tym momencie ważnym tematem dla wielu amerykańskich urzędników. Los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie i jest to temat, który dziś poruszyłem z moimi polskimi rozmówcami - powiedział.

- Jednym z powodów, dla którego jesteśmy zaniepokojeni sprawą TVN24, są właśnie amerykańskie inwestycje. (...) Ewentualne nieprzyznanie licencji będzie miało swoje skutki dla przyszłych amerykańskich inwestycji - przyznał Derek Chollet, zaznaczając, że wolność mediów jest "absolutnie kluczowa", a posiadanie wolnej prasy jest ważne dla wzmocnienia społeczeństwa. Jak podkreślił, USA starają się dać "swoim przyjaciołom w Polsce najlepsze możliwe rady". - Robimy to pełni pokory, bo oczywiście Stany Zjednoczone też mają wiele wyzwań dotyczących społeczeństwa i demokracji, nad którymi pracujemy - stwierdził.

Doradca polityczny szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena powiedział również, że wspólne wartości są podstawą polsko-amerykańskiego sojuszu. - W momencie, kiedy te wartości są kwestionowane, to powód do zaniepokojenia - dodał.

W czwartek w Warszawie Derek Chollet spotkał się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Jarosław Gowin Jarosław Gowin rozmawiał z sekretarz handlu USA o"Lex TVN"

Więcej o: